Przejdź do głównej zawartości

Jak używać smartfona do rozmowy w obcym języku


Ogólnie rzecz ujmując znajomość języków obcych jest rzeczą bardzo przydatną, jednak nauka języka obcego jest żmudna i męcząca. W dodatku trwa latami, zanim osiągnie się etap swobodnej komunikacji. Jednak co mają zrobić te osoby, które nie znają języka, a chcą pojechać za granicę już za chwilę. Dla nich nie jest możliwe nauczenie się języka, aby móc się porozumieć na miejscu. Smartfon jest urządzeniem, które może w znacznym stopniu rozwiązać problem braku znajomości języka obcego. Wystarczy skorzystać z bezpłatnej aplikacji Tłumacz Google.
Jak każdą aplikację, także tłumacza należy pobrać ze Sklepu Play i zainstalować na smartfonie. Odbywa się to szybko i sprawnie. Następnie warto jest zainstalować słowniki języków krajów, które są w planach podróży. Nie są to pliki ogromnych rozmiarów. Każdy słownik jest rzędu kilkunastu lub kilkudziesięciu Megabajtów, a pozwoli to korzystać z tłumacza bez potrzeby łączenia się z internetem, czyli praktycznie w każdej sytuacji.
W tym miejscu muszę jednak wtrącić małą dygresję. Chociaż tłumaczenie jest możliwe w sytuacji offline, czyli bez połączenia z internetem, to nie wszystkie funkcje tłumacza będą działać poprawnie. Do prowadzenia rozmowy używany jest bowiem moduł rozpoznawania mowy, a ten działa tylko w trybie online. Podczas podróży zagranicznej trzeba więc być przygotowanym na to, że jeśli nie będziemy mieli połączenia z internetem, to tłumacz będzie mógł używać tylko pisma, a nie mowy. 
Przed rozpoczęciem tłumaczenia należy wybrać języki między którymi będzie zachodziło tłumaczenie. Tłumacz Google zawiera bazę kilkudziesięciu języków. Ponieważ słowniki w poszczególnych językach zajmują cenną pamięć wbudowaną, to do pobrania należy wybrać tylko języki tych krajów, do których się wybierzemy. Aby korzystać z Tłumacza Google trzeba być zalogowanym na koncie Google i otworzyć panel ustawień korzystając z ikony “hamburger”, a następnie wybrać opcję Tłumaczenie offline.



W celu rozpoczęcia rozmowy dobrze jest skorzystać z ikony rączki w prawym górnym rogu i pokazać rozmówcy tekst napisany dużymi literami oraz klikając na ikonę głośnika odtworzyć treść objaśnienia. Dzięki temu osoba zaczepiona od razu zorientuje się, że jest to prośba o pomoc. To ważne, bo kiedy ludzie wiedzą o co chodzi, reagują w sposób przyjazny. 




Oprócz głosowego wprowadzenia tekstu można treść wprowadzać za pomocą klawiatury lub pisząc palcem gryzmołów. Aplikacja stara się dopasować treść ręcznie napisanego wyraz do zasobu słownika. Tapnięciem można potwierdzić słowo i pisać następne. W ten sposób tekst pisany ręcznie także zostanie szybko przetłumaczony.


Trzecim sposobem użycia tłumacza google jest skanowanie tekstu. Do tego celu służy ikona Aparat. System optycznego rozpoznawania znaków pozwala na przetłumaczenie napisów na język rodzimy. Może to być przydatne do odczytania informacji na dworcach kolejowych, lotniskach, komunikatów w urzędach, informacji turystycznej, hotelach itp. Nawet jeśli tłumaczenie nie jest gramatyczne, ani stuprocentowo poprawne, to pozwala na szybką orientację. W podróży jest to bardzo ważna sprawa. 
Przed wyjazdem za granicę, dobrze jest poćwiczyć posługiwanie się tłumaczem. Dobra znajomość funkcji i sposobów obsługi bardzo ułatwi rozmowę w sytuacji stresowej, kiedy użytkownik nawiąże rzeczywisty kontakt.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na myśl jaki

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.