Przejdź do głównej zawartości

Co ma odległość do ostrości?


Co powinien zrobić fotograf, aby zdjęcie było ostre? Po pierwsze zmierzyć odległość do celu zdjęcia i ustawić ostrość. Ustawienie ostrości zdjęcia, to takie ustawienie soczewek, kiedy promienie świetlne odbite od jednego punktu na obiekcie, po przejściu przez soczewki padają na jeden punkt na matrycy światłoczułej. Wtedy taki obraz jest ostry, ale dotyczy to tylko określonej odległości. W odległości mniejszej, i większej od najlepszej ostrości, jakość obrazu stopniowo się pogarsza. Objawia się to jakby coraz większym zamgleniem.

Aby lepiej uzmysłowić na czym polega problem z ostrością zdjęcia posłużę się okiem ludzkim. Ludzie w pewnym wieku zaczynają mieć kłopoty z czytaniem. Widzą literki niewyraźnie, nie mogą skupić wzroku na tekście. Muszą odsuwać pismo na odległość ręki, ale przy małych literach, znowu to powoduje, że nie można przeczytać. Jaka jest tego przyczyna? Otóż, soczewka oka ludzkiego jest elastycznym okrągłym woreczkiem, wypełnionym cieczą. Do soczewki przyczepione są mięśnie, które naprężając się odpowiednio, powodują zmianę kształtu. Kiedy chcemy zobaczyć coś bliżej to mięśnie, naprężając się powodują, że soczewka jest bardziej wypukła i - co za tym idzie - mocniej skupia promienie światła. Dzięki temu można widzieć z bliska. Patrząc w dal mięśnie się rozluźniają i promienie światła nie muszą być tak bardzo załamane. Z wiekiem, ze starzeniem się organizmu w oku następują dwie zmiany. Mięśnie oka, tak jak wszystkie mięśnie organizmu, słabną. Natomiast błona otaczająca soczewkę sztywnieje. Powoduje to, że nie da się już własnymi siłami tak uwypuklić soczewkę oka, aby można było wyraźnie widzieć bliskie punkty. Dlatego do czytania używamy okulary, które odpowiednio zmieniają bieg promieni światła, wyręczając soczewkę. Ponieważ, z kolei, soczewki w okularach są niezmienne, to patrząc w dal przez okulary do czytania - widzimy obraz zniekształcony.

W aparatach fotograficznych problem ten jest rozwiązany następująco. Zainstalowane są czujniki odległości (dalmierze). Myślę, że nie ma potrzeby wdawać się w budowę czujnika odległości, wystarczy, że będziemy wiedzieli, że opierają się na wysyłaniu sygnałów laserowych i zjawisku paralaksy. Co jest ważne, to wiedza, że przed zrobieniem zdjęcia powinien nastąpić pomiar. W czasach kiedy nie było automatyki ostrość ustawiało się ręcznie pokręcając pierścieniami obiektywu. W nowoczesnych aparatach pomiar dokonuje się bez udziału użytkownika. Nie znaczy to jednak, że użytkownik ma o tym nie wiedzieć.


Dlaczego jest ważne, aby użytkownik wiedział, że aparat dokonuje pomiaru odległości? Ano po to, żeby umiejętnie pstryknąć spustem migawki. Spust migawki działa dwuetapowo. Najpierw naciskamy do połowy, a dopiero po chwili do końca.

Naciśnięcie spustu migawki do połowy, nie spowoduje zrobienia zdjęcia. Włączy jedynie pomiar odległości do nastawionego celu. Aparat wysyła promień lasera, oraz analizuje paralaksę. Do tego wymagany jest czas na obliczenia dokonywane przez procesor. Kiedy to się dokona, na wyświetlaczu aparatu pokazuje się ikonka potwierdzająca gotowość do zrobienia zdjęcia. Wtedy wciskamy spust do końca. Dopiero to głębsze wciśnięcie spustu powoduje zwolnienie migawki, czyli chwilowe otwarcie otworu przesłony. Promienie światła dostają się do środka aparatu, padają na matrycę światłoczułą i rysują wyraźny, ostry obraz. I o to nam chodziło.


Ale nie zawsze chcemy tego samego. Nieraz naszym zamierzeniem jest obraz niewyraźny, zamglony. Załóżmy, że mamy wenę artystyczną i chcemy zrobić coś w poetyckim nastroju. Chcemy coś pokazać, ale nie dosłownie, nie obscenicznie. Ale automat to nie poeta. Ma zmierzyć, to zmierzy. Ma wykonać, to wykona. I zawsze będzie chciał ostro. Ale jak to w życiu - automat można łatwo oszukać.
Jeśli chcemy zrobić zdjęcie zamglone, nostalgiczne, jakby poprzez łzy, to trzeba zrobić tak:
Ustawić aparat na dalszy plan. Wcisnąć spust do połowy i trzymając tak wciśnięty do połowy, skierować obiektyw na to co chcemy sfotografować. I dopiero wtedy docisnąć spust do końca. 
Technika taka nie jest łatwa. Nie wszystkie efekty wyjdą tak jak zaplanowane. Natomiast przy wprawie, można ze zwykłego aparatu uzyskać zaskakujące efekty.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na myśl jaki

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.