Przejdź do głównej zawartości

Samowyzwalacz - krótkie podsumowanie



Samowyzwalacz jest stosowany zazwyczaj w dwóch różnych sytuacjach. Przyczyny tych sytuacji są całkowicie odmienne, i cel stosowania samowyzwalacza też się różni. Dlatego wartości opóźnienia momentu wykonania zdjęcia w stosunku do momentu naciśnięcia spustu ustawia się na różne wartości. Najczęściej są to wartości 10 lub 2 sekundy. Przy stosowaniu samowyzwalacza spust naciskamy jednorazowo, do samego końca. Kiedy robimy zdjęcie bezpośrednio, to spust przyciskamy na dwa etapy - najpierw do połowy, a po chwili do końca. Jest to konieczne, aby aparat mógł dokonać pomiarów odległości i oświetlenia, zanim otworzy migawkę. Jeśli używamy samowyzwalacza, to migawka otwiera się i tak z opóźnieniem, a procesor aparatu ma wystarczająco dużo czasu na dokonanie kalkulacji parametrów zdjęcia.




Pierwsza z nich to sytuacja, kiedy fotograf chce dołączyć do grupy osób na zdjęciu. Wtedy robi zdjęcie przy użyciu statywu lub monopoda. Nie ma wtedy możliwości być w dwóch miejscach - blisko aparatu i jednocześnie w grupie osób fotografujących. Dlatego należy oddzielić w czasie dwa momenty: moment przyciśnięcia spustu migawki i moment wykonania zdjęcia przez aparat. Samowyzwalacz to umożliwia, a w takim przypadku ustawiamy czas opóźnienia na większą wartość - zazwyczaj 10 sekund. Jeśli aparat znajduje się na statywie, to w tym czasie fotograf dołącza do grupy i pozuje do zdjęcia. Jeśli używa monopodu, kijka do selfie, lub innego wysięgnika - to czas 10 sekund również wystarcza  na wycelowanie obiektywu. 


Drugi powód dla którego używa się samowyzwalacza, to utrzymywanie aparatu w pozycji unieruchomionej w momencie wykonania zdjęcia. Moment w którym otwarta jest migawka, jest momentem krytycznym - wtedy właśnie światło pada na matrycę. Poruszenie aparatu przy otwartej migawce powoduje, że zdjęcie jest zamazane - często mówi się “zdjęcie poruszone”. Jest to spowodowane faktem, że naciśnięcie spustu migawki wymaga ruchu palcem i nacisku. Wówczas mimowolnie poruszymy całą ręką. Nawet kiedy mamy ustawiony aparat na statywie lub monopodzie, to istnieje ryzyko poruszenia właśnie w tym momencie. Największe znaczenie ma to w słabych warunkach oświetleniowych, kiedy musimy stosować dłuższy czas naświetlania.Wtedy poruszenie może popsuć zdjęcie całkowicie. Użycie samowyzwalacza umożliwi oddzielenie momentów naciśnięcia spustu migawki i otwarcia przesłony w aparacie. W tym przypadku stosujemy krótki czas opóźnienia - 2 sekundy. Po wycelowaniu obiektywu fotograf nie musi zmieniać swojego miejsca, ani ustawiać aparatu, więc długi czas opóźnienia byłby niecelowy.

Popularne posty z tego bloga

Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. 

Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs)
Jest kilka rodzajów u…

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu. 
Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.

CO TO JEST GIF?

► Gif to ruchomy obrazek Na stronach internetowych często spotykamy ruchome bannery, napisy, postacie, migające gwiazdki, falującą wodę itp.  Wszystkie te obrazki mają wspólną cechę, a mianowicie są zapisane w tzw. formacie .gif Jeśli na końcu nazwy pliku graficznego, czyli obrazka znajdziemy trzy litery po kropce .gif, to znaczy to, że obrazek będzie ruchomy - o ile zostanie otworzony w odpowiednim programie.