Każdą informację można zapisać zapisać za pomocą symboli, znaków. Słowa, czyli symbole dźwiękowe, wyrazy – symbole graficzne są przykładami przetwarzania informacji. Komputer jest maszyną, urządzeniem. Jest wyspecjalizowanym urządzeniem do przetwarzania informacji. Co waże, jest maszyną programowalną. Oznacza to, że jedna i ta sama maszyna może być wykorzystana w różny sposób. Naukowcy mogą się nim posłużyć do analizy badań, wojsko do obliczania lotu pocisków, a przeciętny obywatel do nauki i rozrywki. Komputer może odtwarzać dźwięki i wyświetlać obrazy. Daje ogromne możliwości do wykorzystania w rozrywce np. grach i filmach.
Komputer jest maszyną elektroniczną, co oznacza i do działania potrzebuje prądu elektrycznego. Do przetwarzania informacji używane są dwa poziomy napięcia elektrycznego, które są fizycznymi odpowiednikami symboli 1 i 0. Każdy poziom reprezentuje jeden symbol, a różnica między nimi jest rzędu kilku woltów. Za pomocą tych dwóch symboli, czyli skokowych zmian napięcia w czasie, można zapisać każdą informację. Powtórzone wielokrotnie w różnych kombinacjach pozwalają odwzorować wszystkie słowa ludzkiego języka. Ludzki język jest również sposobem kodowania informacji. Dla ludzi język ojczysty wydaje się najbardziej naturalnym sposobem porozumiewania się, co przecież polega na wymianie informacji. Mowa polega na zmianach częstotliwości drgań powietrza, wywołanych świadomie przez osobę mówiącą. Mózg ludzki drgania akustyczne odbiera jako dźwięki. Odpowiednie dźwięki są rozumiane jako mowa. Komputer działa poprzez impulsy elektryczne. Mogą być zamienione w dźwięki, obrazy i symbole poprzez działanie oprogramowania i urządzenia interfejsu.
Widzimy więc, że komputer składa się zasadniczo z dwóch elementów należących do różnych kategorii. Jeden to fizyczne części i składniki komputera – wykonują fizyczne czynności. Po angielsku nazywa się to hardware. (hardłe) Jest to wyraz często używany także przez polskich użytkowników komputerów, chociaż czysto polskim odpowiednikiem jest zwrot "sprzęt komputerowy".
Drugim niezbędnym czynnikiem do działania komputera jest oprogramowanie. Po angielsku nazywa się to software (softłe).
Oprogramowanie dzieli się na dwie zasadnicze grupy: system operacyjny i programy użytkowe (aplikacje)
System operacyjny
Jego zadaniem jest tłumaczenie działań użytkownika np. Kliknięcie myszką powoduje przepływ konkretnych impulsów elektrycznych. Jest to łącznik pomiędzy "żelastwem" a programami obsługiwanymi przez człowieka.
Istnieje kilka systemów operacyjnych używanych w komputerach na całym świecie. Na przykład Linuks i Windows. Linuks jest bezpłatnym systemem operacyjnym. Windows (wym. Łindołs) jest systmem opracowanym przez firmę Microsoft i najbardziej rozpowszechnionym. Najczęściej jest zainstalowany i sprzedawany razem ze sprzętem komputerowym. Jego cena jest wliczona do ceny zestawu komputerowego. Istnieje wiele odmian systemu Windows. Jest to wynikiem rozwoju technologicznego. Wzrost możliwości sprzętu umożliwia pisanie bardziej rozwiniętego oprogramowania. Programiści również uczą się na tym co sami stworzyli. Możliwość poprawy i ulepszeń też jest przyczyną powstawania nowych wersji.Obecnie najlepszą i najbardziej aktualną wersją jest Windows 10.
Komputery innego rodzaju niż klasyczne np. smartfony mają własne systemy operacyjne np. Android. Jednak system operacyjny w przypadku smartfona pełni taką samą rolę jak laptopa.
Aplikacje
Wyrażenie program użytkowy jest bardzo często stosowany zamiennie z wyrazem "aplikacja". Jest tak za sprawą angielskiego słowa "application", które jest właśnie odpowiednikiem wyrażenia program użytkowy. Programy użytkowe to edytory tekstu, edytory wideo, odtwarzacze muzyki, przeglądarki internetowe i inne. W skrócie są to wszystkie programy, które mogą być zainstalowane i użytkowane przez osobę korzystającą z komputera. Do grupy aplikacji zaliczają się też wirusy komputerowe. Choć nie są pożądane przez użytkownika, to jednak instalują się na komputerze za jego sprawą. Najczęściej wbrew jego woli i przy braku wiedzy.
Najczęściej używanymi programami użytkowymi są edytory tekstu, fotografii, przeglądarki internetowe, programy obsługi banku itp. Aplikacji jest wiele. Każda jest wyspecjalizowanym programem do obsługi konkretnego zadania.
Świetny artykuł! A jak już mowa o komputerach, to powiem wam, że sama ostatnio postanowiłam zamówić sobie nową kartę graficzną, żebym mogła ze spokojem grać w swoje ulubione gry. Zdecydowałam się na model Gtx 1660 ponieważ słyszałam o nim naprawdę wiele pozytywnych opinii. Znacie tę firmę?
OdpowiedzUsuńBezpieczeństwo danych stało się kluczowym elementem strategii każdego przedsiębiorstwa. Strona https://informatyk.warszawa.pl/ przedstawia usługi związane z zabezpieczeniem infrastruktury IT, takie jak firewall, antywirusowe systemy ochrony oraz regularne backupy danych. Blog podkreśla, że prewencja jest równie ważna co reakcja na incydenty, a regularne przeglądy bezpieczeństwa mogą pomóc w identyfikacji potencjalnych luk w systemie przed ich wykorzystaniem przez cyberprzestępców. Dzięki temu firma może unikać kosztownych naruszeń bezpieczeństwa, które mogłyby zagrażać jej operacjom lub reputacji.
OdpowiedzUsuń