Przejdź do głównej zawartości

Co to jest plik?


Niektórzy ludzie używają słowa plik, a jednak z kontekstu rozmowy wynika, że nie rozumieją tego, o czym właściwie mówią. Dotyczy to również innych słów z żargonu komputerowego.
Niestety, żargonu komputerowego trzeba się uczyć tak jak obcego języka. Od podstaw. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że trzeba sobie przyswoić znaczenie danego słowa.
Przy językach naturalnych pojęcia najczęściej są dobrze znane: koń, samochód, dom. Trzeba tylko nauczyć się brzmienia i pisowni: horse, car, house. W przypadku słów dotyczących komputera, oprócz brzmienia i pisowni trzeba jeszcze zrozumieć znaczenie. A w wielu przypadkach są to pojęcia, wobec których użytkownicy nie odnajdują analogów we wcześniej ukształtowanych zasobach wiedzy. Pocieszający jest jedynie fakt, że w porównaniu z językiem naturalnym liczba pojęć i słów specjalistycznych jest niewielka. Jednym z podstawowych słów używanych w świecie komputerów jest plik.

Jaka treść kryje się pod słowem plik?
Definicja pliku - za Wikipedią - jest sucha:
Plik (ang. file) – uporządkowany zbiór danych o skończonej długości, posiadający szereg atrybutów i stanowiący dla użytkownika systemu operacyjnego całość. Nazwa pliku nie jest częścią tego pliku, lecz jest przechowywana w systemie plików.
Nie sądzę jednak, aby dla przeciętnego seniora powyższy ciąg słów znaczył cokolwiek. Definicje fachowe mają to do siebie, że opisują niezrozumiałe pojęcia przy użyciu niezrozumiałej - dla osób niewtajemniczonych - terminologii. I każde słowo z definicji należałoby kolejno definiować.
Dlatego często lepiej odwołać się do analogii. Może nie zawsze analogia ściśle odzwierciedla znaczenie, ale przyklejając się do pojęć dobrze znanych ułatwia zapamiętanie i posługiwanie się trudnymi wyrazami.


Dla zwykłego użytkownika komputera ważne jest, aby zrozumieć co znaczy: uporządkowany zbiór danych o skończonej długości. Łatwiej to zrozumieć odwołując się do rzeczy dobrze znanych. Plik w środowisku cyfrowym, to utwór w świecie rzeczywistym. Każdy utwór – wiersz, powieść, piosenka, film – stanowi pewną określoną całość. Ma początek i koniec, a zawartość jest uporządkowana. Utwór musi być zrozumiały dla czytelnika, widza, lub słuchacza. Plikiem na komputerze jest więc cyfrowy zapis tekstu, muzyki, filmu, zdjęcia.


Każdy plik musi mieć swoją nazwę, aby użytkownik mógł łatwo do niego dotrzeć i go otworzyć. Nazwa pliku jest nadawana przez użytkownika, ale komputer także dodaje swoją część. Jest to tak zwane rozszerzenie nazwy. Rozszerzenie nazwy jest określeniem typu pliku i stanowi informację dla komputera jakiego rodzaju program może być użyty do otwarcia i edycji pliku. Rozszerzenie nie musi być wyświetlane, ponieważ jest to, w zasadzie, informacja bardziej dla komputera niż użytkownika. Użytkownik w sposób naturalny odróżnia muzykę od zapisanego tekstu. Jednak komputer wszystko zapisuje w postaci ciągu zer i jedynek. Dlatego oprócz samego pliku musi być informacja dodatkowa - jakiego typu programu należy użyć do odczytania danego pliku.

Dobrze jest jeśli użytkownik zdaje sobie sprawę z jakimi typami plików ma do czynienia. Aby się o tym dowiedzieć, to na ikonie pliku należy kliknąć prawym klawiszem, a następnie wybrać opcję Właściwości. Tam znajduje się opis pliku, między innymi wymieniony format zapisu pliku.

Ważną cechą pliku, która też jest opisana we Właściwościach, jest jego wielkość. Wielkość pliku określa się w jednostkach informacji – bajtach. Bajt jest to jednostkowe słowo składające się z ośmiu bitów, czyli stanów zero-jedynkowych. Ponieważ pliki różnych typów mogą się różnić o rzędy wielkości, więc przed jednostkami są określenia rzędu: K – kilo, oznacza tysiąc, M – mega, oznacza milion, G – giga, oznacza miliard.

Na przykład dokumenty tekstowe są zazwyczaj mierzone w kilobajtach (KB), utwory muzyczne w megabajtach (MB), a filmy wysokiej rozdzielczości w gigabajtach (GB).

Pamięć stała komputera to cecha, która stanowi o tym jak wiele oraz jak dużo plików można zapisać w komputerze. Obecnie pamięci stałe komputerów to zazwyczaj setki GB, a nawet rzędu TB (terabajt = tysiąc gigabajtów = bilion bajtów).


Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na myśl jaki

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.