Przejdź do głównej zawartości

Technologie. Co to jest interfejs?



Słowo interfejs od angielskiego "interface". Jest bardzo ważne w żargonie komputerowym. Ze względu na pochodzenie od języka angielskiego nie wywołuje skojarzeń z innymi wyrazami. Polskie określenie to "sprzęg". Tu mogą już przychodzić na myśl słowa pochodne typu: sprzęganie, sprzęgać, łączyć itp. Tym niemniej słowo sprzęg przyjęło się bardzo słabo i chyba wszyscy używają interfejs. Używa się go w dwóch odmianach: oryginalnej angielskiej pisowni – interface, oraz spolszczonej – interfejs. Wymowa jest zgodna z pisownią polską.

Skąd to słowo się wzięło. Inter – znaczy pomiędzy, face – znaczy twarz, oblicze. Angielskojęzyczni twórcy komputerowi ukuli to słowo na oznaczenie systemu urządzeń służących komunikacji pomiędzy komputerem i użytkownikiem. Przyjęło się i jest powszechnie używane w takim znaczeniu.
 

Interfejs jest to po prostu wszystko co pozwala na porozumiewanie się człowieka z maszyną. Do urządzeń interfejsu zaliczają się więc głośniki, mikrofon, monitor, klawiatura, myszka, gładzik itp. 


Bardzo ważnym elementem całego systemu porozumiewania się jest tak zwany kursor, czyli wskaźnik. Jest to element graficzny wyświetlany na ekranie, a jego położenie jest sterowane myszą, lub gładzikiem. Po wskazaniu aktywnych elementów może on zmienić kształt. Zmiana kształtu kursora sugeruje użytkownikowi, co komputer może wykonać w takiej sytuacji.


Niektóre urządzenia takie jak mikrofon i głośniki współdziałają z głosem i słuchem użytkownika, monitor współdziała ze wzrokiem, myszka i gładzik łączą zmysł wzroku z dotykiem i ruchem. Są to wszystko urządzenia, które ruchy i głos człowieka przetwarzają na impulsy elektryczne. Odpowiednio zakodowane są one odczytywane przez procesor i powodują reakcję maszyny. Na przykład kliknięcie na klawisz na klawiaturze spowoduje wyświetlenie się określonej litery. Można powiedzieć, że klikając na klawisz, użytkownik wydał polecenie dla komputera do wykonania. Patrząc na monitor użytkownik odczytuje literę i w ten sposób kontroluje prawidłowość wykonanego polecenia. Zachodzi interakcja pomiędzy człowiekiem i komputerem. 


Oczywiście przykład z literą jest chyba najprostszym z możliwych. Współczesne komputery są na tyle zaawansowane, że są w stanie zrozumieć polecenia wydawane głosem.


Drugim znaczeniem słowa interfejs jest wygląd okna programu. Tu również mamy do czynienia z przygotowaniem do interakcji pomiędzy komputerem i użytkownikiem. Programy, aby człowiek mógł z nimi pracować muszą wyświetlać opcje możliwości na ekranie. Wskazując na którąś z nich i klikając lewym klawiszem myszki, użytkownik poleca komputerowi wykonać określone działanie. Na przykład w programie do edycji tekstu może to być polecenie zmiany kroju czcionki. Układ okna roboczego programu też jest bardzo często nazywany interfejsem programu. Jeśli przykładowo autorzy programu dobrze zadbali o wygodę obsługi przez użytkownika, to wtedy mówi się, że interfejs programu jest intuicyjny, czytelny, jasny, przejrzysty, wygodny, itp.

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj...

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na ...

CAPTCHA, czyli kapcza

Od czasu do czasu na zajęciach Akademii Seniora podczas korzystania z różnych serwisów pojawia się konieczność rozwiązania małej zgadywanki. Wyświetlają się jakieś pokręcone wyrazy, albo zdjęcia z numerami domów lub nazwami ulic. I trzeba te znaki przeczytać i wpisać z klawiatury ich treść..Napotykając coś takiego, seniorzy przecierają oczy i wołają ze zdumieniem: co to jest?! A ja odpowiadam: to jest właśnie “kapcza”. I wtedy wszyscy jeszcze większymi oczami patrzą na mnie. Co???!!! Takie sytuacje powtarzają się regularnie, co skłoniło mnie do napisania poniższego wyjaśnienia. Zacznę od definicji z Wikipedii. CAPTCHA – rodzaj techniki stosowanej jako zabezpieczenie na stronach www, Jej celem jest dopuszczenie do przesłania danych tylko wypełnionych przez człowieka. Technika ta chroni m.in.: formularze – przed spamem portal – przed zakładaniem kont przez automaty fora dyskusyjne usługi typu Kto jest kim – przed automatycznymi zapytaniami blogi – pr...