Słowo interfejs od angielskiego "interface". Jest bardzo ważne w żargonie komputerowym. Ze względu na pochodzenie od języka angielskiego nie wywołuje skojarzeń z innymi wyrazami. Polskie określenie to "sprzęg". Tu mogą już przychodzić na myśl słowa pochodne typu: sprzęganie, sprzęgać, łączyć itp. Tym niemniej słowo sprzęg przyjęło się bardzo słabo i chyba wszyscy używają interfejs. Używa się go w dwóch odmianach: oryginalnej angielskiej pisowni – interface, oraz spolszczonej – interfejs. Wymowa jest zgodna z pisownią polską.
Skąd to słowo się wzięło. Inter – znaczy pomiędzy, face – znaczy twarz, oblicze. Angielskojęzyczni twórcy komputerowi ukuli to słowo na oznaczenie systemu urządzeń służących komunikacji pomiędzy komputerem i użytkownikiem. Przyjęło się i jest powszechnie używane w takim znaczeniu.
Skąd to słowo się wzięło. Inter – znaczy pomiędzy, face – znaczy twarz, oblicze. Angielskojęzyczni twórcy komputerowi ukuli to słowo na oznaczenie systemu urządzeń służących komunikacji pomiędzy komputerem i użytkownikiem. Przyjęło się i jest powszechnie używane w takim znaczeniu.
Interfejs jest to po prostu wszystko co pozwala na porozumiewanie się człowieka z maszyną. Do urządzeń interfejsu zaliczają się więc głośniki, mikrofon, monitor, klawiatura, myszka, gładzik itp.
Bardzo ważnym elementem całego systemu porozumiewania się jest tak zwany kursor, czyli wskaźnik. Jest to element graficzny wyświetlany na ekranie, a jego położenie jest sterowane myszą, lub gładzikiem. Po wskazaniu aktywnych elementów może on zmienić kształt. Zmiana kształtu kursora sugeruje użytkownikowi, co komputer może wykonać w takiej sytuacji.
Niektóre urządzenia takie jak mikrofon i głośniki współdziałają z głosem i słuchem użytkownika, monitor współdziała ze wzrokiem, myszka i gładzik łączą zmysł wzroku z dotykiem i ruchem. Są to wszystko urządzenia, które ruchy i głos człowieka przetwarzają na impulsy elektryczne. Odpowiednio zakodowane są one odczytywane przez procesor i powodują reakcję maszyny. Na przykład kliknięcie na klawisz na klawiaturze spowoduje wyświetlenie się określonej litery. Można powiedzieć, że klikając na klawisz, użytkownik wydał polecenie dla komputera do wykonania. Patrząc na monitor użytkownik odczytuje literę i w ten sposób kontroluje prawidłowość wykonanego polecenia. Zachodzi interakcja pomiędzy człowiekiem i komputerem.
Oczywiście przykład z literą jest chyba najprostszym z możliwych. Współczesne komputery są na tyle zaawansowane, że są w stanie zrozumieć polecenia wydawane głosem.
Drugim znaczeniem słowa interfejs jest wygląd okna programu. Tu również mamy do czynienia z przygotowaniem do interakcji pomiędzy komputerem i użytkownikiem. Programy, aby człowiek mógł z nimi pracować muszą wyświetlać opcje możliwości na ekranie. Wskazując na którąś z nich i klikając lewym klawiszem myszki, użytkownik poleca komputerowi wykonać określone działanie. Na przykład w programie do edycji tekstu może to być polecenie zmiany kroju czcionki. Układ okna roboczego programu też jest bardzo często nazywany interfejsem programu. Jeśli przykładowo autorzy programu dobrze zadbali o wygodę obsługi przez użytkownika, to wtedy mówi się, że interfejs programu jest intuicyjny, czytelny, jasny, przejrzysty, wygodny, itp.
mozna sie nauczyc
OdpowiedzUsuńNiesamowicie przydatny i pouczający wpis. Warto tu zaglądać.
OdpowiedzUsuńŚwietnie i bardzo zrozumiale objaśnione pojęcie interfejsu. Super wpis.
OdpowiedzUsuńTen wpis to prawdziwa skarbnica wiedzy.
OdpowiedzUsuń