Przejdź do głównej zawartości

Technologie. Gify i memy


Słowo mem i opis pojęcia kryjącego się pod nim po raz pierwszy znalazły się w książce Samolubny gen autorstwa brytyjskiego biologa Richarda Dawkinsa. Analizując zagadnienia związane z przekazywaniem genów z pokolenia na pokolenie oraz ich roli w ewolucji, Dawkins zauważył podobieństwa ich reprodukcji do rozprzestrzeniania się różnych treści w populacji ludzkiej. Geny są przekazywane w cyklu reprodukcji organizmów, a memy przemieszczają się od umysłu do umysłu.

W cywilizacji ludzkiej już od starożytności wiele mitów i opowieści ulegało wymianie pomiędzy różnymi kulturami. Zapożyczenia i przejęcia powodowały mutacje i zmiany, a memy podlegały przystosowaniu do aktualnej sytuacji środowiskowej. Tak jak przyroda stanowi środowisko rozprzestrzeniania się genów, tak kultura społeczności ludzkiej stanowi środowisko dla replikacji i rozpowszechniania jednostek informacji. Mogą to być utwory takie jak piosenki i wiersze, ale też przysłowia i mądrości ludowe. Początkowo były to przekazy ustne, ale wraz z wynalazkiem pisma, a później druku, memy wcieliły się w postać materialną.

Rozwój internetu w ogromnym stopniu umożliwił powielanie i przekazywanie informacji. Wszelkiego rodzaju obrazki, opatrzone krótkim komentarzem, zaczęły się rozpowszechniać jak wirusy. Wystarczy jedno nietypowe zdarzenie w życiu społecznym lub politycznym, a w przestrzeni internetowej pojawia się masa różnych reakcji oraz interakcji z tym związanych. Ludzie przekazują memy łańcuszkowo, chcąc podzielić się ze znajomymi. 



Memy budzą pozytywne lub negatywne emocje. Zawsze mocno oddziaływują. Największą grupę stanowią memy, których celem jest wzbudzenie refleksji i reakcji w postaci śmiechu. Memy znalazły sobie już poczesne miejsce jako przedmiot studiów w naukach społecznych. Są też zjawiskiem znanym każdemu, kto korzysta z sieci społecznościowych.

Nośnikiem memu może być zestaw słów lub obrazek, a najczęściej zestawienie obu tych sposobów przekazywania treści. W tym miejscu gif, jako obrazek ruchomy, jawi się jako doskonały sposób na przenoszenie informacji w sposób wirusowy. Ponieważ ruch przyciąga wzrok i powoduje skupienie uwagi, to memy w postaci gifu o wiele mocniej oddziałują na widza, niż inne formy.

Miłośników memów zachęcam więc do prób ich tworzenia w technologii gifu. Gify można wykonać na wiele sposobów.. Mogą one być złożeniem kilku prostych obrazków, ale też urywkiem wideo. Dzięki wyświetlaniu gifa w zamkniętej pętli, trudno w nim wyróżnić początek lub koniec. Czas trwania oglądania gifa jest uzależniony jedynie od woli odbiorcy.

Osoby lubiące udzielać się w portalach społecznościowych zachęcam do tworzenia własnych gifów. Nie jest to wcale trudne. W kolejnych artykułach opiszę różne rodzaje gifów i programy do ich tworzenia.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj...

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na ...

CAPTCHA, czyli kapcza

Od czasu do czasu na zajęciach Akademii Seniora podczas korzystania z różnych serwisów pojawia się konieczność rozwiązania małej zgadywanki. Wyświetlają się jakieś pokręcone wyrazy, albo zdjęcia z numerami domów lub nazwami ulic. I trzeba te znaki przeczytać i wpisać z klawiatury ich treść..Napotykając coś takiego, seniorzy przecierają oczy i wołają ze zdumieniem: co to jest?! A ja odpowiadam: to jest właśnie “kapcza”. I wtedy wszyscy jeszcze większymi oczami patrzą na mnie. Co???!!! Takie sytuacje powtarzają się regularnie, co skłoniło mnie do napisania poniższego wyjaśnienia. Zacznę od definicji z Wikipedii. CAPTCHA – rodzaj techniki stosowanej jako zabezpieczenie na stronach www, Jej celem jest dopuszczenie do przesłania danych tylko wypełnionych przez człowieka. Technika ta chroni m.in.: formularze – przed spamem portal – przed zakładaniem kont przez automaty fora dyskusyjne usługi typu Kto jest kim – przed automatycznymi zapytaniami blogi – pr...