Przejdź do głównej zawartości

Technologie. Co to jest gif i jakim sposobem można wykonać?


Gify są coraz powszechniej używane na portalach społecznościowych. Jest to dobry środek ekspresji. W krótkiej, zwięzłej formie może przekazać to co mem, ale jako, że gif jest dynamiczny, to bardziej przyciąga uwagę potencjalnego odbiorcy. 


Nazwa gif to po prostu akronim z pierwszych liter definicji Graphics Interchange File. W dosłownym tłumaczeniu na język polski to  plik zamiennej grafiki. Obrazy w komputerze są zapisywane w formie cyfrowej w postaci ciągu zer i jedynek. Obrazy zawierają bardzo dużo informacji. Dlatego w celu zmniejszenia wielkości, przy minimalnej utracie jakości stosuje się różne algorytmy matematyczne, czyli tak zwaną kompresję. Kompresję można przeprowadzić na kilka sposobów. Dlatego mamy różne formaty plików graficznych np. jpg, png, gif. 

Dziewięć różnych obrazków biegnącej postaci wyświetlanych szybko po kolei może dać złudzenie ruchu. Ruch ten jest cykliczny, więc gif wyświetlany w pętli daje wrażenie ruchu trwającego przez dłuższy czas


W odróżnieniu od jpg lub png, jeden plik gif może zawierać wiele obrazów, a nie tylko jeden. Dosyć szybko zauważono, że ta cecha umożliwia stworzenie iluzji ruchu. W ten sposób format gif zdobył popularność jako format dla krótkich form ruchomych obrazków.

Dziewięć obrazków wyświetlanych w odpowiedni sposób daje złudzenie ruchu ciągłego.


Ponieważ w jednym pliku gif może zawierać wiele obrazków, to jego wielkość jest duża. To wymaga pamięci RAM i szybkości procesora. Aby komputery mogły je płynnie odtwarzać, to gify muszą być krótkie i mieć małą rozdzielczość. Odpowiedni program może wyświetlać sekwencję obrazków w określonych interwałach czasowych. Po zakończeniu wyświetlania zaczyna od nowa. W ten sposób serię np. dziesięciu obrazków można obserwować przez dłuższy czas. 

Gify możemy podzielić na zapętlone oraz niezapętlone. Gify zapętlone to takie, które przedstawiają ruch cykliczny i przedstawiają cały cykl. Przykładem może być chód człowieka. Gif rozpoczyna się i kończy dokładnie na tym samym punkcie cyklu. Wtedy robi wrażenie ruchu ciągłego. Obserwator ma wrażenie, że ogląda jedno dłuższe wydarzenie składające się z powtarzalnych ruchów. 

W gifach niezapętlonych łatwo rozróżnić moment, w którym koniec gifu spotyka się z początkiem

Gify niezapętlone to urywki ruchu, w których początek nie pokrywa się z końcem. Wtedy wyraźnie widoczne są przeskoki w punkcie początku i zakończenia.  Obserwator wyraźnie widzi jako serię krótkich powtarzających się zdarzeń. 

Niezapętlony gif wykonany z użyciem fragmentu klipu wideo


Do utworzenia gifa można też użyć krótkiego klipu wideo. Pliki wideo są zapisywane w odpowiednich formatach o dużej kompresji. Jednak niektóre edytory wideo mają też możliwość wyrenderowania do formatu gif. Wtedy z urywka wideo można utworzyć gif, który w odpowiednim programie będzie odtwarzany w kółko. Należy mieć na uwadze, że plik wynikowy w formacie gif jest dużo większy niż w mp4. Dlatego warto zrobić go w mniejszej rozdzielczości np. 500 na 500 pikseli oraz w długości dosłownie kilku sekund.  Osobiście dosyć często używam edytora wideo, to tworzenia gifu jeśli chcę opublikować na Facebooku lub zakładce Społeczności na swoim kanale YouTube. 

Jeśli chodzi o serwisy internetowe, to najczęściej korzystam ze strony ezgif.com. Na stronie tej można wykonać wiele czynności związanych z gifami. Można, przykładowo, gotowego gifa rozłożyć na obrazki składowe lub z własnych obrazków utworzyć gifa. Można też przekonwertować urywek wideo do formatu gif. Ciekawą opcją jest możliwość tworzenia animacji i zapisywania ich w nowych formatach takich jak APNG i WEBP. Ponadto Ezgif umożliwia dodawanie napisów na istniejące gify oraz różne inne efekty jak np. zmiana koloru, rozmiaru, kadrowanie itp. 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na myśl jaki

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.