Przejdź do głównej zawartości

Technologie. Jak udostępnić filmik z YouTube

 Podczas oglądania filmów na YouTube, często można trafić na coś, czym chcielibyśmy podzielić się ze znajomymi lub kimś bliskim. Trzeba im w jakiś sposób przesłać informację o filmie, aby mogli zobaczyć to samo co my. 

Udostępniać można filmiki z życzeniami na imieniny, urodziny i święta. To bardzo dobra forma składania życzeń. Najlepiej udostępniać tak, aby życzenia trafiły bezpośrednio do odbiorcy, a nie publicznie. 


Jest to bardzo łatwe i można to zrobić na kilka sposobów. W zasadzie wszystko sprowadza się do przesłania znajomym linku do filmu. (Co to jest link opisałem w tym artykule - kliknij tutaj )

Uzyskanie linku można wykonać na kilka sposobów.

Najprostszym z nich jest odnalezienie poniżej wyświetlacza napisu UDOSTĘPNIJ (obok ikony strzałki do udostępniania).



Kliknięcie otworzy listę opcji z miejscami, do których możemy wysłać link. Są tam ikony różnych portali społecznościowych. Kliknięcie na ikonę na przykład Facebooka otworzy w nowej karcie okno publikowania na Facebooku. Innymi słowy ikona ta, która sama w sobie zawiera zakodowany link, przekieruje na odpowiedną stronę. 

Jeśli przesyłamy życzenia na Facebooka, to kiedy otworzy się okno przesyłania na  Facebooka najlepiej wybrać opcję "udostępnij na profilu znajomego". Wtedy życzenia wyświetlą się tylko dla wybranej osoby.
Do wysłania mailem wystarczy kliknąć napis KOPIUJ. Skopiowany link wkleić do maila i wysłać do odbiorcy. 


Wśród ikon jest też ikona poczty elektronicznej czyli maila. Kliknięcie otworzy program Outlook, czyli program pocztowy powiązany z systemem Windows. Jeśli ktoś, tak jak ja korzysta z innej poczty, to zamiast posłużyć się ikoną maila, musi wykorzystać inny sposób.

Należy skopiować adres URL filmu. Następnie należy rozpocząć tworzenie wiadomości mailowej i w treści wkleić link. Kopiowanie adresu można wykonać na dwa sposoby. Jednym z nich jest wykorzystanie linku pod wyświetlaczem i polecenia KOPIUJ obok. Kliknięcie na to polecenie spowoduje, że link się zaznaczy na niebiesko i zapisze w schowku.

Osobiście często kopiuję adres bezpośrednio z paska adresu w górnej części okna przeglądarki. Ten sposób jest uniwersalny i dla mnie najwygodniejszy. Kiedy oglądamy film, wystarczy zaznaczyć adres URL oraz użyć skrótu klawiaturowego Ctrl+C. Następnie przechodzę do karty w której tworzona jest wiadomość, kursor ustawiam w polu wiadomości oraza klikam skrót Ctrl+V. (Czym są skróty klawiaturowe opisałem w tym artykule - kliknij tutaj)

Wystarczy wysłać wiadomość a odpowiednia informacja dotrze do adresata. Po otwarciu wiadomości odbiorca zauważy ikonę wyświetlacza. W ten sposób program pocztowy przekształci link do filmu w graficzny link. 

wysyłanie linku do określonego momentu w filmie

Bardzo ciekawą funkcją YouTube jest możliwość wysłania informacji o konkretnym momencie filmu. Może się zdarzyć, że film jest długi, a chcemy aby znajomi obejrzeli jeden konkretny moment. 

W tym celu podczas oglądania filmu należy go zatrzymać w odpowiednim miejscu. Następnie prawym klawiszem myszy kliknąć na obszarze wyświetlacza. Spośród wyświetlonych poleceń wybrać: kopiuj bieżący moment filmu. Po ustawieniu kursora na tym poleceniu i kliknięciu lewym klawiszem, adres bieżącego momentu zostanie zapisany jako link. 

Kiedy taki link zostanie wklejony do wiadomości, a odbiorca na niego kliknie, to komputer połączy z serwisem YouTube i  ustawi odtwarzanie filmu  właśnie od tego momentu. 

YouTube nie jest więc tylko platformą do umieszczania filmików przez twórców i oglądania przez innych. To również portal społecznościowy, służący do interakcji pomiędzy użytkownikami i ma do tego przystosowane funkcje. 

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na myśl jaki

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.