Przejdź do głównej zawartości

Corel Video Studio - podręcznik Kolekcja ścieżek ruchu


Corel Video Studio umożliwia animowanie obiektów wizualnych (wideo i zdjęć) na ścieżkach nakładek na osi czasu. Przy użyciu narzędzi znajdujących się w Panelu Opcji użytkownik może zdefiniować nawet całkiem skomplikowany ruch obiektu. Zapis tych ustawień to ścieżka ruchu obiektu. Producent programu umieścił kilka zapisanych ścieżek w kolekcji ścieżek ruchu. Kolekcję otwiera się przyciskiem nawigacji w Bibliotece Mediów, a samą ścieżkę ruchu stosuje się w sposób identyczny jak filtr. Po prostu wybraną ikonę z panelu kolekcji trzeba przeciągnąć na wybrany element na osi czasu. Do elementu zostaną zastosowane atrybuty ruchu. Jedynie prędkość poruszania będzie uzależniona od czasu trwania elementu. Ścieżka wpisuje się bowiem w cały czas trwania poszczególnego klipu. Jeśli klip będzie krótki, to ruch będzie szybki. I odwrotnie jeśli czas trwania klipu będzie się wydłużał, to ruch będzie zwalniał. 


Kolekcja ścieżek ruchu to bardzo wygodne i wydajne narzędzie do animacji obiektów. Użytkownik może opracować wiele własnych ścieżek, nawet bardzo złożonych ruchów. Podczas edycji łatwo i szybko zastosować gotowe ścieżki do elementu nakładki. 


W przypadku kiedy ruch klipu nie odpowiada użytkownikowi i chciałby go zamienić, to wystarczy na klip przeciągnąć inną ikonę ścieżki ruchu. Wtedy nastąpi zamiana ścieżek. Jeśli użytkownik chciałby całkowicie zrezygnować z dodania animacji do klipu, to na klipie należy kliknąć prawym klawiszem i z rozwiniętego menu wybrać opcję: Remove Motion (Usuń ruch)



Definiowanie ruchu przez użytkownika odbywa się poprzez Panel Opcji (Options) Czynności te zostaną omówione dokładnie w innej części podręcznika.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na myśl jaki

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.