Przejdź do głównej zawartości

Corel Video Studio - podręcznik Panel opcji


Panel opcji zasługuje na szczególną uwagę. Jest to miejsce gdzie wyświetlają się narzędzia do dokonywania zmian na elementach projektu. Zrozumienie koncepcji działania panelu spowoduje, że obsługa programu stanie się o wiele prostsza niż by się na początku zdawało. Jednocześnie jest to część najtrudniejsza do opisania w podręczniku. Spowodowane jest to faktem, że wyświetlane opcje są zależne od tego jaki rodzaj klipu jest zaznaczony. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na przycisk otwierający panel opcji. Znajduje się z prawej strony na dole panelu biblioteki mediów - bezpośrednio nad osią czasu, ale mieści się w panelu biblioteki. Jest niebieskiego koloru. Oprócz napisu Options znajduje się na nim strzałka do góry. Właśnie ta strzałka sugeruje, że po kliknięciu panel powinien się otworzyć. I tak się dzieje. Ale przycisk Options jest aktywny jedynie wtedy, kiedy jest zaznaczony konkretny klip lub przejście. Lista opcji zależy bowiem, od tego do jakiego rodzaju medium mają zastosowanie. Panel opcji otwiera się w prawej części interfejsu, w obszarze Biblioteki Mediów. Kiedy jest otwarty, zasłania widok Biblioteki Mediów. Nie ma to większego znaczenia, bo w czasie dostosowywania konkretnego medium, użytkownik z Biblioteki nie korzysta.


Panel opcji zawiera w sobie narzędzia do dodawania atrybutów i innych ustawień do poszczególnych klipów. Typy klipów obsługiwanych przez panel opcji to zdjęcia, wideo i tytuły, audio oraz przejścia. Przycisk aktywuje się jedynie w przypadku kiedy jest zaznaczony jeden klip. Powtórzyłem tę informację trzeci raz, ponieważ początkujący użytkownicy na tym najbardziej się gubią. Żeby sprawnie posługiwać się programem, należy mieć wyrobiony nawyk - najpierw zaznaczyć element, potem dokonywać wyboru czynności do wykonania. W danym momencie można przy użyciu panelu opcji dokonać zmian tylko w jednym klipie.


Po zaznaczeniu klipu na osi czasu przycisk staje się aktywny, co objawia się mocniejszym podświetleniem. Powrót do panelu biblioteki powoduje zamknięcie panelu opcji.

Należy zwrócić uwagę, że panel opcji jest podzielony na dwie kategorie. Nazwy tych kategorii są umowne i zależą od rodzaju zaznaczonego identyfikatora medium. Przełączanie między kategoriami dokonuje się poprzez kliknięcie na zakładkę w górnej części panelu. Na jednej zakładce jest nazwa Edit, a na drugiej Attribute. Jedynie w przypadku opcji dla przejść i plików audio, panel nie jest podzielony.


W niektórych przypadkach np. klipów zdjęciowych i wideo poszczególne opcje mogą się powtarzać, a inne będą się różnić. Ponadto korzystanie z niektórych opcji będzie się wiązać z działaniem w nowym oknie. Dotyczy to zwłaszcza dostosowywania filtrów nałożonych na dane medium. 


Na początku może wydawać się, że obsługa przy pomocy panelu opcji jest skomplikowana. Wynika to z faktu, że program Corel pozwala na dostosowania bardzo wielu parametrów konkretnego klipu. Jednak wystarczy zapamiętać jedną rzecz - zaznaczenie klipu powoduje aktywację panelu z opcjami dostosowanymi do tego klipu. Ta prosta zasada logiczna pozwala na łatwe dokonywanie czynności na klipie. Czynności te będą oczywiście różne, w zależności od rodzaju klipu. 


Nie jest celowe opisywanie każdej możliwej opcji dla wszystkich rodzajów plików. W dalszej części podręcznika omówione zostaną opcje, ale raczej pod kątem ogólnych zasad z ich korzystania niż szczegółów użycia. W niektórych przypadkach zostaną omówione konkretne przykłady użycia.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na myśl jaki

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.