Przejdź do głównej zawartości

Kulinaria. Chlebek naan z patelni. Prosty, łatwy, szybki i bardzo smaczny.


Chlebek naan jest wypiekiem pochodzącym z Azji Środkowej. Bardzo popularny jest nie tylko w Indiach, ale także w wielu innych krajach. Popularność zawdzięcza prostej recepturze, łatwym sposobie przygotowania i dobremu smakowi.

 

Jest zwykłym ciastem drożdżowym. Do jego zrobienia potrzebna jest więc mąka pszenna, drożdże, mleko, woda, oliwa i sól. Składniki można więc zliczyć na palcach jednej ręki. 


Składniki wystarczy umieścić w misce odpowiedniej wielkości i dobrze wymieszać. Nie wymaga ugniatania. Jednak wymieszanie składników musi być zrobione porządnie i potrwa to kilka minut. Jak wszystkie ciasta drożdżowe wymaga odstawienia na wypracowanie przez drożdże pęcherzyków. Ten etap trwa około godziny. Wyrośnięte ciasto wystarczy podzielić na małe porcje i wygniatać z niego placki. Nie jest bardzo lepkie, ale dobrze posypać stolnicę i ręce mąką, aby proces formowania przebiegał sprawnie i szybko. 
Przygotowane placki należy układać na gorącej patelni bez tłuszczu. Należy regulować temperaturę palników, aby ciast ładnie nabierało rumieńców, ale mąka nie spalała się na czarno. Ciastem na patelni najlepiej operować za pomocą drewnianych szpatułek. 
Kiedy ciasto jest upieczone, dobrze jest położyć na nim kawałek masła do roztopienia i posypać drobno pokrojoną natką pietruszki. Doskonale sprawdza się w roli pieczywa na śniadanie. Zwłaszcza jak jest niedziela,  a zapomnieliśmy kupić pieczywo. Do chlebka naan pasują różne śniadaniowe przysmaki. A zapach świeżo upieczonego chleba buduje odświętne nastroje. 

Pyszny chlebek naan






Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na myśl jaki

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.