Przejdź do głównej zawartości

Technologie. Jak działają albumy w Zdjęciach Google

 


Zdjęcia Google to popularna aplikacja służąca do organizacji i udostępniania zdjęć wykonanych smartfonem oraz tych posiadanych na komputerze stacjonarnym lub laptopie. 

Działanie tej aplikacji odbywa się w "chmurze obliczeniowej" a urządzenie użytkownika w zasadzie spełnia rolę dostępową. Wszystkie zdjęcia przechowywane są bowiem fizycznie jako pliki na serwerach firmy Google. Dostęp do tych plików jest możliwy poprzez zalogowanie się na konto Google. Dzięki temu bez problemu można zdjęcia oglądać, edytować i udostępniać z dowolnego urządzenia - komputera lub telefonu.  

W ten sposób można telefonem zrobić zdjęcia na spacerze, a po przyjściu do domu oglądać na laptopie, bez żadnej dodatkowej czynności. Synchronizacja odbywa się automatycznie. Jest to niesamowicie wygodne.

Tak więc, aby korzystać ze zdjęć Google, należy mieć konto Google. Założenie konta jest bezpłatne oraz bardzo łatwe. Struktura aplikacji jest bardzo prosta i składa się z trzech folderów. Zdjęcia, inaczej zwana Biblioteką, Archiwum oraz Kosza. Zdjęcia umieszczone w Koszu są usuwane całkowicie po 60 dniach, a Archiwum jest swoistą skrytką na zdjęcia, które użytkownik chce zachować bezterminowo, ale nie chce wyświetlać w głównym widoku. 


O popularności Zdjęć Google decydują przede wszystkim walory tej aplikacji. Ma wiele zalet, ale tutaj skupię się jedynie na funkcji albumów. 

W Zdjęciach Google oprócz Biblioteki, Archiwum oraz Kosza nie ma więcej folderów. Grupowanie zdjęć w Albumach nie jest umieszczaniem pliku w folderze, ale przypisanie do pliku etykiety. Do jednego zdjęcia można przypisać różne etykiety. W ten sposób nie ma potrzeby wykonywania wielu kopii jednego pliku znajdujących się w różnych miejscach. Za to program wyświetla grupę zdjęć opatrzonych wybraną  etykietą.  Podobny system Google od dawna stosowało przy porządkowaniu wiadomości w skrzynce pocztowej Gmail. Albumów nie należy mylić z folderami. Nie jest to grupowanie poprzez umieszczenie pliku w jednym miejscu, lecz grupowanie plików według przypisanej nazwy etykiety.  

Każde zdjęcie w Bibliotece ma swój indywidualny adres. Przypisanie etykiety powoduje, że do tego samego zdjęcia prowadzą dwa adresy. Każda kolejna etykieta tworzy nową ścieżkę dostępu do danego zdjęcia. Innymi słowy tworzony jest osobny link. 

Albumy nie są więc folderami, ale listami linków zawierających stały fragment adresu. Jeśli użytkownik wyświetla album, to programy wyświetla wybrane zdjęcia zgodne z konkretną etykietą.

Ten sposób porządkowania ma przewagę nad folderami. Folder sam w sobie jest pewnym adresowanym miejscem, gdzie umieszczane są konkretne pliki. Jeśli użytkownik ma to samo zdjęcie w dwóch folderach, to oznacza, że są dwie kopie tego zdjęcia zapisane w różnych miejscach pamięci komputera. To niepotrzebnie blokuje pamięć komputera, ponieważ pliki zdjęciowe zazwyczaj wymagają sporo miejsca. Dodawanie etykiet z kolei wymaga bardzo mało informacji, więc jest bardzo oszczędne. Z punktu widzenia użytkownika, etykieta spełnia taką samą rolę jak nazwa folderu. Dlatego, niekiedy, użytkownicy mylą się co do zasady działania albumów. 


Koncepcja albumów ma jeszcze tę zaletę, że zdjęcia bardzo łatwo udostępniać wybranym osobom. Użytkownik nie przesyła bowiem całego pliku zdjęcia, ale tylko link do niego. Wtedy łącze internetowe nie jest obciążone, a samo udostępnienie odbywa się błyskawicznie.

Udostępnienie linku ma pewne konsekwencje. Właściciel może w każdej chwili anulować udostępnianie. Po prostu cofnie uprawnienia, które przyznał wcześniej. Jeśli plik zdjęcia jest wysyłany jako załącznik, to obciąża łącze, ale nie da się tego cofnąć. W przypadku linku, można po prostu unieważnić prawo dostępu. O ile osoba, której udostępniono zdjęcie, nie zapisze własnej kopii, to może zostać pozbawiona dostępu. 

Bardzo dobrą opcją Albumów jest tworzenie Albumu udostępnionego. W moim przekonaniu, to jedna z najlepszych funkcji serwisu Zdjęcia Google. Umożliwia bowiem tworzenie Albumu wspólnego dla grupy osób, z których każda może nie tylko zdjęcia oglądać, ale także dodawać. Może też zdjęcia usuwać, ale tylko te umieszczone przez siebie. 


To pozwala na budowanie dużych zbiorów zdjęć, ale łatwych do ogarnięcia. Zdjęcia w Albumie udostępnionym są także uporządkowane według daty wykonania. Jednak ich kolejność można też ustawić ręcznie. Tak samo jak w zakładce Zdjęcia, album można przeszukiwać za pomocą słów kluczowych. 

Używam Zdjęć Google od samego początku kiedy powstały. Jestem bardzo zadowolony z ich funkcjonalności. Zwłaszcza albumy udostępnione są bardzo wygodną formą porządkowania. Na przykład zdjęcia wnuka udostępnione są wszystkim w rodzinie. I każdy kto zrobi nowe zdjęcie podłącza do albumu. W ten sposób wszystkie zdjęcia, nawet zrobione przez różne osoby są dostępne w jednym miejscu, dla upoważnionych osób. 



Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na myśl jaki

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.