Przejdź do głównej zawartości

Technologie. Edytowanie zdjęć w Zdjęciach Google

 


Jedną z funkcji Zdjęć Google jest prosta edycja zdjęć. Zakres możliwości jest podobny do edytora zdjęć, który jest dodatkiem do systemu Windows 10. Zaletą Zdjęć Google jest to, że używa się go poprzez przeglądarkę, co czyni go niezależnym od systemu operacyjnego. Ponadto edycję prowadzi się bezpośrednio w Zdjęciach Google, co jest bardzo wygodne. Pozwala na przykład edycję zdjęcia już dodanego do Albumu. 

Umożliwia tylko najprostsze czynności edycyjne. Jednak właśnie te najprostsze funkcje są najczęściej używane i najbardziej potrzebne amatorom.

Edytor w Zdjęciach Google dostępny jest zarówno na komputery stacjonarne, jak też urządzenia mobilne. Obydwie wersje są bardzo podobne do siebie z punktu widzenia użytkownika, jednak z uwagi na specyfikę urządzeń różnie się wykonuje poszczególne czynności. 

W tym wpisie odniosę się do wersji na komputery stacjonarne i laptopy. Rzadko dokonuję edycji zdjęć na smartfonie z uwagi na wielkość ekranu. Jestem w wieku emerytalnym i sama natura utrudnia mi wykonywanie czynności z użyciem małego ekranu. Dlatego preferuję pracę z klawiaturą klasyczną i dużym monitorem.  


Aby móc dokonać jakiejś zmiany na zdjęciu należy to zdjęcie otworzyć. Z prawej strony ekranu, u góry - pomiędzy ikoną powiększania a ikoną udostępniania,  znajdziemy małą ikonę przycisku otwierającego program. 

Kliknięcie na tę ikonę przeniesie otworzy interfejs edytora na pierwszej zakładce. Znajdują się tutaj propozycje zmian w kolorystyce i ekspozycji zdjęcia przygotowane przez programistów. Są to po prostu zestawy ustawień, które wprowadza się do zdjęcia jednym kliknięciem klawisza. To najszybszy sposób "podrasowania" zdjęcia. Jednak osobiście bardzo rzadko korzystam z tej funkcji. Wolę edytować zdjęcie według własnych upodobań. 

Najbardziej na prawo w rzędzie ikon, znajduje się ikona docinania i obracania. W moim odczuciu jest to najbardziej potrzebna ikona. Jeśli chcę któreś ze swoich zdjęć opublikować na portalu społecznościowym, to praktycznie zawsze korzystam z tej opcji. 

Współczesne smartfony mają bardzo dobrze rozbudowaną automatykę ustawiania parametrów zdjęcia typu naświetlenie, ostrość lub kontrast. Jednak osoba robiąca zdjęcie ma, zazwyczaj, dosyć ograniczone możliwości kadrowania w trakcie robienia zdjęcia. Dzisiaj zdjęcia robi się z biegu, bez pozowania oraz bez długich przygotowań w ustawieniu kompozycji zdjęcia. Dlatego pod tym względem praktycznie każde zdjęcie wymaga poprawki w edytorze.

Pierwszą poprawką w zakresie kadrowania jest obrót. Innymi słowy "wyprostowanie zdjęcia". Chodzi o to, aby linie pionowe występujące w rzeczywistości były równoległe do krawędzi zdjęcia. Zdjęcie przechylone, podczas oglądania, powoduje dyskomfort i traci w oczach osób oglądających. Korzystając z edytora bardzo łatwo taką wadę usunąć.

Drugim krokiem w procesie kadrowania jest odpowiednie odcięcie zewnętrznych fragmentów zdjęcia. Podczas robienia zdjęcia "w warunkach polowych" rzadko kiedy udaje się ustawić odpowiednią kompozycję. Często zdarza się, że najważniejszy obiekt znajduje się gdzieś z boku, a nie centralnie. Równie często zdarza się, że obiekt jest skadrowany za szeroko, co powoduje, że powstaje poczucie zbytniego oddalenia. Odpowiednie docięcie, w ułamku sekundy, pozwala znakomicie poprawić efekt. Należy jednak pamiętać, że z uwagi na rastrowy charakter zdjęcia, możliwości kadrowania są ograniczone. Jeśli z dużego zdjęcia dotniemy tak, aby wyakcentować jakiś mały szczegół, to zdjęcie może się rozpikselować. Stanie się niewyraźnie i utraci walory estetyczne. 

Kolejnym etapem edycji jest dostosowanie oświetlenia i kontrastu. Używając odpowiednich ikon w kształcie suwaków, można łatwo zmienić te parametry. Proces ten odbywa się na zasadzie prób i błędów. Po prostu zmieniając parametry w stronę większych lub mniejszych wartości należy obserwować efekt i pozostawić ustawienia na takim etapie, kiedy jesteśmy najbardziej zadowoleni z wyglądu zdjęcia. W podobny sposób ustawia się parametry kolorów - nasycenie, odcień, itp. W górnej części obszaru zdjęcia znajdziemy napis - naciśnij aby porównać. Kliknięcie na tym napisie pozwoli na chwilę przywrócić wygląd zdjęcia przed zmianami. Pozwala to sprawdzić, czy zmiany poszły w dobrym kierunku. 

Kiedy zdjęcie jest poprawione w sposób zadowalający można zakończyć edycję. W tym miejscu można wybrać spośród dwóch możliwości. Klikając na przycisk Gotowe wydajemy polecenie dla programu, aby zapisał stan zmian w tym konkretnym pliku. Drugą opcją jest kliknięcie na trzy kropki i po rozwinięciu listy opcji wybranie Zapis kopię. Dzięki temu uzyskamy nowy plik. Oryginał pozostanie nienaruszony, a w Bibliotece pojawi się dodatkowo druga wersja tego samego zdjęcia z naniesionymi zmianami. 

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na myśl jaki

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.