Przejdź do głównej zawartości

Technologie. Zdjęcia Google. Sposoby porządkowania zdjęć.


Zdjęcia Google to z pewnością jedna z najlepszych aplikacji służących do przechowywania zdjęć w chmurze. W chmurze oznacza przechowywanie w różnych fizycznych lokalizacjach na serwerach Google. 

 Z punktu widzenia użytkownika nie ma znaczenia, gdzie konkretne pliki są zapisane. Dostępne są bowiem na każdym urządzeniu, na którym użytkownik jest zalogowany na swoje konto Google. 

Biblioteka
Zdjęcia Google mają bardzo prostą i czytelną strukturę. Zawartość jest podzielona na trzy foldery systemowe: Biblioteka (Zdjęcia), Archiwum i Kosz.

Biblioteka, która w aplikacji jest opisana słowem Zdjęcia, to główny folder, do którego są automatycznie przesyłane zdjęcia wykonane smartfonem, bądź przesłane z komputera. W tym folderze są one porządkowane automatycznie według daty wykonania zdjęcia. Innymi słowy obowiązuje porządek chronologiczny. Najnowsze zdjęcia są wyświetlane na górze. Przewijając ekran w dół docieramy do zdjęć najstarszych. Jednak jeśli mamy tysiące zdjęć zapisane w aplikacji, to odnalezienie konkretnego może zabrać sporo czasu. Dlatego program jest wyposażony w funkcje ułatwiające przeglądanie. 

Z prawej strony okna, podczas przewijania pojawia się linia czasu z oznaczeniami dat. Ułatwia to wyszukiwanie zdjęć według daty. 

U góry okna znajduje się pasek wyszukiwania. Można wpisać datę, to program wyświetli zdjęcia z danej daty. Jednak wyszukiwarka jest wyposażona w funkcję sztucznej inteligencji, co oznacza, że można wpisać słowo kluczowe opisujące zawartość zdjęcia, które chcemy odnaleźć. Wpisując na przykład takie słowa jak las, kwiaty, albo miasto wywołamy wyszukiwanie zdjęć w oparciu o to, co dane zdjęcie przedstawia. Jest to bardzo wygodny i szybki sposób wyświetlenia określonej kategorii zdjęć.

W pasku wyszukiwania można wpisać też nazwę miejscowości. Jeśli w ustawieniach Zdjęć Google umożliwiliśmy zapisywanie danych lokalizacji ze smartfona, to podczas robienia zdjęć, program wpisuje informację o lokalizacji do metadanych zdjęcia. Wtedy można precyzyjnie odszukać zdjęcia z konkretnego miejsca. Wykonane we wszystkich momentach., Oczywiście w tym wyszukaniu też zostaną wyświetlone w porządku chronologicznym. 

Archiwum
To drugi folder w Zdjęciach Google. Służy on do ukrywania widoku z Biblioteki dla wybranych zdjęć. Na przykład smartfonem wykonuje się często zdjęcia paragonów, faktur oraz innych dokumentów. Czasem są też zdjęcia o charakterze prywatnym, których użytkownik nie chce przypadkowo pokazać komuś podczas przeglądania. 

Zdjęcia można swobodnie przenosić pomiędzy Biblioteką i Archiwum oraz z powrotem.

Zdjęcia przeniesione do Archiwum są przechowywane bezterminowo. Są widoczne tylko z widoku tego folderu. Archiwum zabezpiecza przed przypadkowym wyświetleniem konkretnych zdjęć, podczas przeglądania zdjęć ze znajomymi. 

Kosz
Trzecim folderem systemowym w Zdjęciach Google jest kosz. Działa on podobnie jak kosz w komputerze. Jest miejscem do przechowywania zdjęć przez okres 60 dni. Przed upływem tego okresu jest możliwość przywrócenia zdjęć z Kosza do Biblioteki. Kiedy upłynie 60 dni, zdjęcia są usuwane automatycznie w sposób nieodwracalny. 

Przeniesienie zdjęć do Kosza powoduje uwolnienie miejsca w przestrzeni konta Google. Do czerwca 2021 roku Google oferowało nieograniczoną ilość miejsca na zdjęcia. Obecnie pliki przechowywane w aplikacji Zdjęcia Google wliczane są do łącznego limitu 15 GB, dzielonego pomiędzy Zdjęciami Google, pocztą Gmail oraz Dyskiem Google. 

Albumy
Albumy wbrew temu co sądzą niektórzy użytkownicy, nie są folderami. O ile przeniesienie zdjęcia z Biblioteki do Archiwum powoduje, że przestaje być widoczne w Bibliotece, to przypisanie jakiegoś zdjęcia do albumu nie powoduje w Bibliotece żadnej zmiany. 

Album jest etykietą. Tworząc album, użytkownik wybiera nazwę etykiety, która będzie przypisana wybranym zdjęciom. Podczas przeglądania zawartości albumu, komputer wyświetla zdjęcia z Biblioteki, ale jedynie te, które są przypisane do danej nazwy etykiety. 

Jest to uporządkowanie zdjęć według kryteriów wybranych przez użytkownika. O ile wpiszemy w pasku wyszukiwania słowo: "morze". to program wyświetli wszystkie zdjęcia spełniające kryterium wyszukiwania. Natomiast jeśli użytkownik utworzy album i nazwie go Wakacje nad morzem 2021, to może do tej etykiety przyporządkować zdjęcia według własnego wyboru. 

Wyświetlając album z określoną nazwą użytkownik wyświetla zdjęcia według własnego uporządkowania. 

Udostępnianie albumów
Kiedy komuś udostępniamy album z wybranymi zdjęciami, to nie przesyłamy tej osobie konkretnych zdjęć. Na konto Google adresata trafia tylko nazwa etykiety z uprawnieniami dostępu. Etykieta spełnia rolę linku do albumu. 

Adresat może oglądać zdjęcia, ale nie może ich edytować. Straci możliwość wyświetlania zdjęcia w przypadku gdy właściciel albumu dane zdjęcie usunie. 

Zdjęcie z albumu udostępnionego można zapisać we własnej Bibliotece. W takim przypadku tworzony jest osobny plik, który jest powiązany z kontem Google. Plik ten jest już niezależny od pliku oryginalnego, który został udostępniony. Jeśli albumu usunie oryginał zdjęcia, to kopia zostanie na koncie Google osoby, której został udostępniony. Plik zapisany w Bibliotece można edytować przy użyciu Edytora dostępnego w Zdjęciach. 

Podsumowanie

Ze Zdjęć Google korzystam od samego początku, czyli od czasu kiedy zastąpiły Albumy Picasa. Jestem z tego bardzo zadowolony. Bardzo łatwo można przeglądać zdjęcia z wielu lat wstecz. 

Ponadto sposób organizacji w albumach oraz ich udostępnianie, to po prostu bajeczna sprawa. Mam kilka albumów rodzinnych do których dostęp mają członkowie rodziny. Fakt, że każdy może dodać zdjęcia do wspólnego albumu stanowi ogromną wartość dodaną. Pomimo mieszkania w różnych miejscach na bieżąco tworzy się wspólna kolekcja zdjęć, która dostępna jest dla każdego z członków rodziny. Jeśli ktoś nie korzysta jeszcze z tej funkcji, to polecam.  


Komentarze

  1. Dużo praktycznych informacji można tutaj znaleźć

    OdpowiedzUsuń
  2. Mi bardzo przyda się taki sposób. Posiadam sporą bazę ze zdjęciami.

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetny i bardzo wartościowy wpis. Podoba mi się.

    OdpowiedzUsuń
  4. Niesamowicie wartościowy wpis. Zawiera wiele ciekawych informacji.

    OdpowiedzUsuń
  5. Chętnie wykorzystam zdobyte tu informacje w praktyce.

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo fajny wpis. Podoba mi się

    OdpowiedzUsuń
  7. Taka wiedza jest bardzo przydatna. Rewelacyjny wpis.

    OdpowiedzUsuń
  8. Ten wpis jest bardzo ciekawy

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na myśl jaki

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.