Przejdź do głównej zawartości

Dlaczego napisanie scenariusza jest tak ważnym krokiem?

Dla amatorów chcących zrobić mały filmik animowany, dodatkowa praca formalna w postaci napisania scenariusza może wydawać się niepotrzebna.. Najczęściej mając pomysł od razu chcą przystąpić do rysowania i animacji. Mają pomysł w głowie, i z głowy go realizują. Najczęściej takie podejście owocuje niską jakością efektu końcowego. Profesjonaliści nie na darmo wypracowali pewne metody, które ułatwiają pracę i zapewniają wysokie standardy wykonania produkcji filmowej. Dlatego pracę nad filmem należy zacząć od porządnego opracowania scenariusza i scenorysu. 

Zacznijmy od zdefiniowania terminów. Scenariusz i scenorys to słowa podobnie brzmiące, jednak różnią się znaczeniem. Zarówno scenariusz jak i scenorys są projektem przyszłego filmu. Scenariusz posługuje się słowem, a scenorys grafiką. Innymi słowy, scenariusz to opis słowny akcji filmu, a scenorys to skrót filmu pokazany w formie komiksu. Wiadomo, że cała idea filmu pomysł jest w głowie twórcy w formie pewnego wyobrażenia. Materializacją tego wyobrażenia będzie oczywiście gotowy film. Film jest jednak utworem skomplikowanym. Zawiera w sobie warstwę fabuły, grafiki, dźwięku, sekwencji czasowej. Scenariusz, a potem scenorys, to kolejne kroki na drodze do realizacji. Pozwalają skonkretyzować wizje, oraz często na opinię innych osób. Na tym etapie wprowadzanie zmian nie jest na szczęście bardzo pracochłonne. Na podstawie projektu można oszacować takie parametry jak długość trwania, styl grafiki, typ animacji itp. 

Drugim bardzo ważnym celem opracowania projektu jest to, że można zacząć współpracę w grupie. W razie wystąpienia problemów umożliwi to dyskusję opartą na konkretnym rozumieniu koncepcji. Można wtedy łatwo znaleźć i wdrożyć rozwiązania ewentualnych problemów.

Po trzecie artykulacja pomysłów pozwala na ocenę wykonalności. Dostosowanie do możliwości technicznych wykonania filmu w warunkach amatorskich. Łatwo jest bowiem sobie wyobrazić różne sytuacje i potencjalne zwroty akcji. Trudniej to przekazać przy pomocy rysunku. Wymaga to bowiem umiejętności oraz dużego nakładu pracy. Również styl grafiki ma tutaj wielkie znaczenie. Im bardziej realistyczna grafika, z wieloma szczegółami, to każda czynność animacji się utrudnia. W końcu może się okazać, że czegoś nie da się po prostu zrobić za rozsądną cenę nakładu pracy. Jako amatorzy nie jesteśmy w stanie przeznaczyć dziesiątek godzin pracy nad kilkusekundowymi fragmentami. Analizując treść scenariusza i wygląd scenorysu możemy realnie ocenić własne możliwości. Sam pomysł na film zaś tak przekształcić, aby nie tracąc przekazu treści, maksymalnie uprościć jego wykonanie. 

Przy użyciu komputera bardzo łatwo jest przekształcić scenariusz w scenorys, a właściwie połączyć jedno z drugim. Scenariusz jest bowiem zapisem tekstowym treści i opisem wydarzeń w filmie. Pozwala na opracowanie przebiegu akcji, ewentualnych dialogów, komentarzy oraz puenty. Scenorys jest zaś przybliżonym przedstawieniem obrazowym poszczególnych kluczowych fragmentów filmu. Stworzenie scenorysu pozwala na analizę szczegółów postaci, tła, kompozycji poszczególnych scen, ocenę stylu plastycznego. 

Przystępując do pracy wiele osób jest nastawionych bardzo entuzjastycznie i chce jak najszybciej przystąpić do animacji. Oglądanie ożywionych obrazków jest bardzo fascynujące, więc chcą od razu zobaczyć efekty. Niestety, takie podejście nie prowadzi do dobrych efektów i jest możliwe jedynie przy bardzo krótkich, liczonych w sekundach filmach. Ponadto tworzenie rysunków i ich ożywianie w jednym etapie prowadzi do wielu niedoróbek, potknięć i poprawek. Dlatego solidna praca nad scenariuszem i scenorysem jest niezbędna. Jest to podstawa sprawnego przebiegu czynności podczas animacji. Sprawi też, że końcowy efekt  naprawdę będzie dużo lepszy. 

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na myśl jaki

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.