Przejdź do głównej zawartości

Pierwsze zadanie domowe

W MBP - po przerwie świątecznej - wznawiamy zajęcia. W grupach najbardziej zaawansowanych mamy ambitne cele. Uczestniczki wykonają własne filmy animowane. Będzie to wymagać nie tylko aktywności podczas samych zajęć. Największą część pracy i tak każda osoba będzie musiała wykonać samodzielnie - w zaciszu domowym, na własnym komputerze.

Wskazane zatem jest zdefiniowanie zadań do samodzielnego wykonania na każdym etapie.


Pierwszym zadaniem będzie stworzenie własnego rysunku postaci do filmu. Zachęcam do próbowania sił. Postać rysunkową można narysować, korzystając z jednej z trzech dróg. Najbardziej ambitnym podejściem jest oczywiście wymyślenie i narysowanie całkowicie własnej. Drugim sposobem jest przerysowanie istniejącego rysunku z Internetu, a następnie zmodyfikowanie go i nadanie własnej charakterystyki. Można też - i to jest najłatwiejsze wyjście narysować postać, przez nadanie jak najprostszej formy. Najlepiej figury geometrycznej. 

Grupom wtorkowej i środowej zalecam sposób drugi. 

Postacie powinny być jak najprostsze i składające się z jak najmniejszej liczby elementów. Podczas animowania każdy szczegół musi być duplikowany i modyfikowany. Widać więc, że nakład pracy rośnie lawinowo z każdym dodatkowym elementem rysunku. Oczywiście każdy charakterystyczny rys postaci może wzbogacić jej wygląd. Należy jednak na początku zdecydować co jest niezbędne. I tylko to zostawić. Jest to warunek pomyślnego dotarcia do celu, czyli ukończenie filmu w zaplanowanym czasie. Bo narysowanie postaci, to jedynie początek. Animowanie, czyli ożywienie będzie dopiero wyzwaniem. Trzeba się liczyć z niespodziankami i wieloma poprawkami. Nie od razu wszystko się uda. A najczęściej pójdzie nie tak, co najlepiej widać na załączonym obrazku. Tym niemniej trzeba próbować, bo uczymy się na błędach.

Z pewnością niejedna osoba zada sobie pytanie: “Czy warto było zaczynać?” Ale trzeba mieć nadzieję, że satysfakcja z efektu wynagrodzi wszystkie trudy.

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na myśl jaki

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.