W Internetowym Kręgu Przyjaciół Biblioteki działamy piąty rok. Zdobyliśmy już pewne doświadczenie, spore umiejętności. Przyszła więc pora na śmielsze zamierzenia.
Dla większości osób, które zaczynają edukację komputerową poziom podstawowy jest wystarczający. Po osiągnięciu podstawowych umiejętności obsługi kończą one edukację w bibliotece i radzą sobie samodzielnie w dalszym rozwoju umiejętności. I pozostają raczej biernymi użytkownikami internetu - w takim sensie, że czytają, słuchają, oglądają treści zamieszczane przez innych.
Jednak uczestnicy Internetowego Kręgu Przyjaciół Biblioteki chcą wykorzystać internet do publikacji własnej twórczości. Wśród możliwych do wykonania na komputerze utworów, film animowany jest chyba największym wyzwaniem. Wymaga wysokiego poziomu umiejętności obsługi komputera w szerokim zakresie. Animacja to praca z tekstem, rysunkiem i dźwiękiem. Trzeba korzystać z całego pakietu różnych programów komputerowych na różnych etapach tworzenia. Ale trzeba przyznać, że wiele osób ma duże umiejętności, a ciągle je rozwijają. Na zajęciach w bibliotece mieliśmy już udane próby tworzenia animacji. Teraz czas na pokonanie kolejnych trudności i sprostanie jeszcze większym wyzwaniom.
Podczas pracy z filmem animowanym, oprócz umiejętności komputerowych trzeba wykazać się ogromną dozą cierpliwości. Tworzenie to proces bardzo pracochłonny i skomplikowany. Za każdym razem wynika z niego konieczność uczenia się nowych umiejętności. Jest to bardzo pozytywne zjawisko. Badania naukowe potwierdzają dobroczynny aktywności intelektualnej na utrzymanie umysłu w sprawności. A satysfakcja wynikająca z poradzenia sobie z wyzwaniem nie da się wycenić. Każdy film animowany, to dla twórcy amatora jakby zdobycie kolejnego szczytu.
Nadszedł czas. Musimy dobrze ocenić nasze cele, aby nie przerosły możliwości. W cyklu artykułów dotyczących tworzenia filmów rysunkowych nie ograniczę się jedynie do szczegółów technicznych. Postaram się zaprezentować też nieco wiadomości z historii filmu animowanego, jego rodzajów, różnych technik oraz technologii.
Po analizie sytuacji, wedle mojej oceny - w naszych warunkach, dostępna będzie tylko metoda animacji uproszczonej. Jest to animacja 2D i jak sama nazwa wskazuje (limited animation), ma ograniczone możliwości w porównaniu z nowymi produkcjami 3D.
Jednak jest możliwa do użycia w warunkach amatorskich, ale nie znaczy to że ma jakieś ograniczenia jeśli chodzi o wyrażenie siebie. Jest to pełnoprawna metoda wyrazu artystycznego. Uproszczenia zaś dotyczą spraw technicznych, co dla nas ma duże znaczenie.
Jednak jest możliwa do użycia w warunkach amatorskich, ale nie znaczy to że ma jakieś ograniczenia jeśli chodzi o wyrażenie siebie. Jest to pełnoprawna metoda wyrazu artystycznego. Uproszczenia zaś dotyczą spraw technicznych, co dla nas ma duże znaczenie.
Na początek zapraszam do obejrzenia krótkiego filmu stanowiącego przegląd różnych trendów w animacji rysunkowej w ujęciu historycznym. Mając bardziej ogólny obraz łatwiej będzie zrozumieć po co, jak i dlaczego, robimy to co robimy. Lektor w filmie mówi w języku angielskim, ale jest możliwość włączenia napisów polskich z automatycznego tłumaczenia. Nie jest ono doskonałe, ale lepsze to niż nic. Poza tym obraz zawsze sam się obroni - zachęcam więc do obejrzenia.
Komentarze
Prześlij komentarz