Przejdź do głównej zawartości

CO TO JEST DYSK GOOGLE?

➜ Dysk Google to nasz drugi komputer - za darmo
Rejestrując się w serwisie Google, po założeniu konta pocztowego Gmail, uzyskujemy dostęp do całej gamy różnych usług. Poprzez rejestrację i dostęp do serwisu, otrzymujemy możliwość korzystania między innymi z Dysku. 
➜ Dysk Google, jest to jakby nasz prywatny komputer w internecie
Po zalogowaniu się z jakiegokolwiek urządzenia (komputer, laptop, smartfon, tablet) mającego dostęp do Internetu mamy wgląd do naszych plików i możliwość ich edycji.
Jak rozumieć to, że jest to dziwne stwierdzenie: nasz prywatny komputer w Internecie? 
Funkcjonalnie.
Dysk Google - funkcjonalnie, od strony użytkownika - jest jak komputer: 
❶ posiada pamięć stałą o wielkości 15 Gb
❷ posiada szereg programów funkcjonalnych (aplikacji). W wersji podstawowej są to typowe programy biurowe: edytor tekstu, arkusze kalkulacyjne, formularze, prezentacje, ale jest też program graficzny. Ponadto możemy do Dysku podłączyć wiele innych programów korzystając ze sklepu Google Store.
❸ podłączenie do “chmury obliczeniowej” spełnia zadania pamięci podręcznej i procesora 
Praca na Dysku jest taka sama jak na zwykłym komputerze. Natomiast komputer użytkownika bardziej stanowi rodzaj interfejsu, urządzenia łączącego. 

❀Opis powyższy nie jest opisem profesjonalnym z użyciem terminów fachowych - mam jednak nadzieję, że dla osób nie mających specjalistycznej wiedzy da pewne praktyczne wyobrażenie. Pozwoli to na bardziej przyjazny początek użytkowania.

➜ Korzystanie z tej usługi jest bezpłatne i naprawdę warto z niej korzystać. 
Jest to rozwiązanie nowoczesne i wygodne. Daje wiele korzyści - zwłaszcza osobom - które w ciągu dnia korzystają z różnych urządzeń np. w pracy z laptopa, na mieście ze smartfona, a w domu z komputera stacjonarnego. Takie zestawienie w dzisiejszych czasach nie jest niczym niezwykłym. 
☞ Wielką zaletą Dysku jest to, że mając dostęp do internetu można pracować stale na tym samym dokumencie. Wyobraźmy sobie sytuację, że w pracy nie zdążyliśmy dokończyć ważnego pisma. Przychodząc do domu możemy spokojnie dokończyć i wysłać mailem jeszcze w tym samym dniu. Nie było więc potrzeby ślęczenia dłużej w pracy. Można było wyjść, pozałatwiać wiele spraw, a wieczorem zadanie sfinalizować nie odkładając nic na drugi dzień. 
☞ W pracy zespołowej Dysk okazuje się jeszcze lepszym rozwiązaniem. Osoby oddalone mogą pracować w czasie rzeczywistym nad wspólnym projektem. Nie ma potrzeby wysyłania wiadomości z zapytaniami i odpowiedziami, bo każdy członek zespołu ma wgląd i możliwość edycji na bieżąco.

☞ Jakie korzyści z Dysku może mieć osoba starsza, nie mająca wielkiego obeznania w informatyce?
❀ Otóż całkiem znaczne.❀
Przy korzystaniu z Dysku odpada problem kompatybilności programów. Często się zdarza, że na komputerach nie mamy zainstalowanych takich programów, które mają nasi znajomi. Występują wtedy kłopoty z odczytaniem przy wymianie plików np. prezentacji. Pracując na Dysku wchodzimy w całkiem nowe ujednolicone środowisko programów użytkowych. A to znacznie ułatwia życie. Popularne posty z tego bloga

Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. 

Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs)
Jest kilka rodzajów u…

Movie Maker Zapisywanie gotowego filmu.

Pracując z plikiem projektu możemy zamykać i otwierać program. Edytować poszczególne jego składniki, ale przychodzi moment kiedy uważamy, że dzieło jest już gotowe i nadaje się do publikacji. W formacie pliku projektu nie możemy go opublikować, gdyż projekt to jedynie zbiór instrukcji jakie składowe z plików znajdujących się w pamięci stałej komputera mają być umieszczone w filmie. Aby nadać filmowi ostateczny kształt należy go zapisać w formacie, zawierającym rzeczywistą informację o obrazie i dźwięku, a nie o tym gdzie na naszym komputerze taka informacja jest.

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu. 
Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.