➜ Dysk Google to nasz drugi komputer - za darmo
Rejestrując się w serwisie Google, po założeniu konta pocztowego Gmail, uzyskujemy dostęp do całej gamy różnych usług. Poprzez rejestrację i dostęp do serwisu, otrzymujemy możliwość korzystania między innymi z Dysku.
Po zalogowaniu się z jakiegokolwiek urządzenia (komputer, laptop, smartfon, tablet) mającego dostęp do Internetu mamy wgląd do naszych plików i możliwość ich edycji.
Jak rozumieć to, że jest to dziwne stwierdzenie: nasz prywatny komputer w Internecie?
Funkcjonalnie.
Dysk Google - funkcjonalnie, od strony użytkownika - jest jak komputer:
❶ posiada pamięć stałą o wielkości 15 Gb
❷ posiada szereg programów funkcjonalnych (aplikacji). W wersji podstawowej są to typowe programy biurowe: edytor tekstu, arkusze kalkulacyjne, formularze, prezentacje, ale jest też program graficzny. Ponadto możemy do Dysku podłączyć wiele innych programów korzystając ze sklepu Google Store.
❸ podłączenie do “chmury obliczeniowej” spełnia zadania pamięci podręcznej i procesora
Praca na Dysku jest taka sama jak na zwykłym komputerze. Natomiast komputer użytkownika bardziej stanowi rodzaj interfejsu, urządzenia łączącego.
❀Opis powyższy nie jest opisem profesjonalnym z użyciem terminów fachowych - mam jednak nadzieję, że dla osób nie mających specjalistycznej wiedzy da pewne praktyczne wyobrażenie. Pozwoli to na bardziej przyjazny początek użytkowania.
➜ Korzystanie z tej usługi jest bezpłatne i naprawdę warto z niej korzystać.
Jest to rozwiązanie nowoczesne i wygodne. Daje wiele korzyści - zwłaszcza osobom - które w ciągu dnia korzystają z różnych urządzeń np. w pracy z laptopa, na mieście ze smartfona, a w domu z komputera stacjonarnego. Takie zestawienie w dzisiejszych czasach nie jest niczym niezwykłym.
☞ Wielką zaletą Dysku jest to, że mając dostęp do internetu można pracować stale na tym samym dokumencie. Wyobraźmy sobie sytuację, że w pracy nie zdążyliśmy dokończyć ważnego pisma. Przychodząc do domu możemy spokojnie dokończyć i wysłać mailem jeszcze w tym samym dniu. Nie było więc potrzeby ślęczenia dłużej w pracy. Można było wyjść, pozałatwiać wiele spraw, a wieczorem zadanie sfinalizować nie odkładając nic na drugi dzień.
☞ W pracy zespołowej Dysk okazuje się jeszcze lepszym rozwiązaniem. Osoby oddalone mogą pracować w czasie rzeczywistym nad wspólnym projektem. Nie ma potrzeby wysyłania wiadomości z zapytaniami i odpowiedziami, bo każdy członek zespołu ma wgląd i możliwość edycji na bieżąco.
☞ Jakie korzyści z Dysku może mieć osoba starsza, nie mająca wielkiego obeznania w informatyce?
❀ Otóż całkiem znaczne.❀
Przy korzystaniu z Dysku odpada problem kompatybilności programów. Często się zdarza, że na komputerach nie mamy zainstalowanych takich programów, które mają nasi znajomi. Występują wtedy kłopoty z odczytaniem przy wymianie plików np. prezentacji. Pracując na Dysku wchodzimy w całkiem nowe ujednolicone środowisko programów użytkowych. A to znacznie ułatwia życie.
Moim zdaniem bardzo fajnie opisany problem. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuńDziękuję za miły komentarz. Pozdrawiam wzajemnie.
UsuńBardzo pomocny artykuł
OdpowiedzUsuńŚwietny tekst! Od roku nie czytałam tak wartościowego i fajnego artykułu.
OdpowiedzUsuńchmura taka
OdpowiedzUsuń