► Kręgi w Google+ to nazwa na sposób organizacji osób, z którymi utrzymujemy kontakty poprzez korzystanie z tego serwisu.
► Kręgi to foldery w których są listy mailowe różnych osób.
Serwis przypisuje profile na G+ do konkretnych adresów mailowych. Dlatego nawet jeśli występują osoby o takich samych imionach i nazwiskach, to poprzez adres mailowy, są one jednoznacznie zidentyfikowane. Nie może być na świecie dwóch takich samych adresów mailowych.
☞ Poprzez hangout (w okienku czatu) możemy wysłać prywatną wiadomość do osoby, której nie znamy osobiście, ani nie znamy jej adresu mailowego. Jeśli osoba, do której wysłaliśmy wiadomość przy użyciu profilu G+, zareaguje pozytywnie, to nic nie stoi na przeszkodzie do wymiany dalszych informacji. Dobrą stroną tego rozwiązania jest to, że umożliwia zawarcie bliższej znajomości i wymianę adresów mailowych pomiędzy osobami znającymi się tylko na podstawie wzajemnego czytania wpisów na strumieniu, bądź informacji zawartych na karcie profilu.
► Osobami i kręgami zarządzamy po otwarciu zakładki “Osoby”.
Organizacja kontaktów umożliwia łatwe kierowanie treści do wybranych, w danym momencie, osób. Jedna osoba może być na kilku listach adresowych. Stosowanie kręgów, czyli wcześniej ustalonych list adresowych ułatwia szybkie i precyzyjne adresowanie wpisów. Dzięki temu sprawujemy kontrolę nad zasięgiem publikowanej wiadomości.
Zasady zarządzania kręgami są następujące:
➜ Możliwe jest utworzenie pustego kręgu. Może on służyć jako prywatne archiwum, ponieważ adresowanie i udostępnianie różnych wpisów do tego kręgu pozwoli na ich archiwizację i łatwe odnalezienie w przyszłości. Może też stanowić przeznaczenie dla nowych znajmości itp.
➜ Możliwe jest utworzenie kręgu z jedną tylko osobą. Wtedy wymiana wiadomości będzie się odbywała w trybie prywatnym. Jeśli wpis będzie adresowany do kręgu, w którym jest tylko jedna osoba, to tylko ta osoba będzie miała do niego dostęp.
➜ Możliwe jest - metodą “złap upuść” - ustalanie kolejności kręgów w zakładce “Moje kręgi”. Kolejność ta jest odzwierciedlona na stronie głównej - dzięki temu możemy łatwo filtrować wpisy od osób z różnych kręgów. Ułatwia to odszukiwanie wpisów i nawigację po strumieniu.
➜ Tworzenie nowego kręgu i usuwanie istniejącego jest bardzo łatwe. W zakładce osoby - twoje kręgi jest ikona pustego kręgu z dużym znakiem plus. Tam możemy utworzyć krąg. Aby usunąć krąg, wystarczy na niego kliknąć, a pojawi się na nim ikona kosza. Klikając na ikonę kosza usuwamy krąg.
➜ Dodawanie osób do konkretnych kręgów nie powinno sprawiać żadnych kłopotów, a jest kilka sposobów, którymi można to zrobić. Usuwanie osób z kręgów jest również łatwe i również można tego dokonać z kilku poziomów. Osoba usuwana z kręgów nie otrzymuje notyfikacji o tym fakcie.
➜ Kręgi można udostępniać. Znaczy to, że całą listę kontaktów do osób w danym kręgu możemy przekazać innej osobie lub grupie osób.
☞ Widoczność wpisów jest zastrzeżona tylko do osób znajdujących się w kręgu do którego wpis był adresowany. Możemy też adresować wpisy do wybranej osoby - najlepiej posługując się adresem mailowym.
☞ Jeśli wpis adresujemy jako publiczny lub do kręgów rozszerzonych, to nie mamy kontroli nad tym kto ten wpis zobaczy.
☞ Grupy adresatów możemy zdefiniować jako zamknięte - “udostępnione prywatnie” - wtedy w polu adresów występują niebieskie etykietki adresatów, albo otwarte - takie, gdzie nie wiemy kto może przeczytać wpis - wtedy etykietki są zielone (publiczne, kręgi rozszerzone)
✔Podsumowując można powiedzieć, że
“kręgi” to sposób Google na organizację przepływu informacji na platformie społecznościowej. Jego istota polega na wykorzystaniu sprawdzonego i bezpiecznego systemu poczty elektronicznej. Pomysł okazał się prosty i skuteczny w użyciu. Został szybko skopiowany przez Fb. (linia czasu i możliwość definiowania odbiorców wiadomości). O ile założenie konta pocztowego jest pierwszym krokiem do profilu G+, to w przypadku Fb, każdy rejestrujący się użytkownik dostaje w przydziale adres pocztowy facebooka z automatu - często o tym nie wiedząc. Obecnie obydwie platformy bardzo się upodobniły strukturalnie.
ciekawe dzieki
OdpowiedzUsuń