Przejdź do głównej zawartości

CO TO JEST PROGRAM KOMPUTEROWY?

Program jest to zestaw instrukcji dla komputera. 
Komputer jest maszyną liczącą. Wszystko co robi komputer da się sprowadzić do liczenia.
Jak to sobie uzmysłowić? Ekran monitora to po prostu matryca złożona z malutkich świecących punkcików - pikseli. Łatwo sobie wyobrazić, że jest to ćwiartka klasycznego układu współrzędnych X-Y. Wtedy położenie każdego punktu świetlnego możemy opisać dwiema liczbami (x,y). Do tego wystarczy dołożyć liczbę 1 - świeci, lub 0 - zgaszony. W ten sposób powstaje obraz na monitorze - świecące lub zgaszone punkciki w określonych miejscach.
☞ Pisanie tekstu lub edytowanie zdjęć, to w zasadzie wydawanie komputerowi polecenia, w którym punkcie monitor ma być jasny, a w którym ciemny. Użytkownik patrząc na ekran nie rozróżnia poszczególnych punkcików, tylko widzi złożone z nich kształty. Wyświetlony kształt złożony z wielu punktów, mózg użytkownika interpretuje jako np. konkretną literę, linię, lub jeszcze inny kształt itp. W ten sposób odbywa się przetwarzanie informacji - z tej opisanej przez komputer - wielkiej ilości liczb, na tę syntetyczną - zrozumiałą dla użytkownika - konkretny kształt wywołujący skojarzenia w mózgu użytkownika. A program komputerowy - zwany także aplikacją - to właśnie zestaw reguł dla procesora, według których obliczane są sygnały np. dla monitora co do sposobu wyświetlania pikseli.
► Program możemy uruchomić. 
Często zamiennie stosuje się określenie otworzyć, chociaż bardziej ściśle to otwieramy plik w jakimś programie. 
► Programy są wyspecjalizowane. 
Wszystkie czynności wykonane przez komputer możemy sprowadzić do obliczeń. W trakcie pracy z komputerem tego nie zauważamy. Zazwyczaj nie dostrzegamy tej ukrytej właściwości, skupiając się na efekcie. Pisanie to pisanie, malowanie to malowanie, muzyka to słuchanie. Zdaje się nam, że robimy całkiem różne rzeczy. Tymczasem komputer robi wciąż to samo - przelicza, tylko według różnych reguł, w zależności od tego jaki program jest uruchomiony.
☞ Zmysłami odczuwamy tylko to co powierzchowne. Dla użytkownika nie ma znaczenia co faktycznie robi komputer kiedy oblicza daną operację. Liczy się wynik, który możemy zobaczyć na ekranie, wydrukować na papierze, czy usłyszeć w głośnikach. 
Jest tu analogia do świata realnego. Rozmawiając z kimś, nie analizujemy przecież, które neurony w mózgu wykazują aktywność. Znaczenie, informację odczytujemy jedynie z mowy i gestów.
►Programy możemy podzielić na kategorie.
W zależności od przeznaczenia programy możemy podzielić na kategorie: do pisania tekstów, do oglądania i obróbki zdjęć, do oglądania wideo, do obróbki wideo, do słuchania muzyki, do wyszukiwania w internecie itp. 
Wszystkie powyższe to programy użytkowe - uruchamiane przez użytkownika. 
►Są też programy systemowe.
Służą one do zarządzania zespołami komputera lub urządzeń podłączonych do komputera. Przykłady to: system operacyjny, sterowniki - do drukarki, pendrive’a itp. Do tych programów użytkownik nie ma dostępu. 
►Program użytkowy, czyli aplikacja.
Aplikacja i program użytkowy to synonimy. Wśród nich bardzo ważne są edytory.
► Edycja to tworzenie, obróbka, przetwarzanie, opracowanie. 
Edytor jest więc programem, który posiada polecenia, dzięki którym możemy tworzyć nowy, lub zmieniać plik istniejący. Wyróżniamy edytory tekstu, edytory grafiki, edytory wideo itp. Oprócz edytorów mogą istnieć np. programy obsługujące gry, wyszukujące informacje itp., 
► Programów każdej kategorii jest wiele.
Nawet do wykonania tego samego typu zadania możemy się posłużyć różnymi programami. Istnieje wiele programów do pisania tekstów, edycji fotografii, wideo. Po prostu wielu programistów i wiele firm podjęło się napisania programów do wykonywania danego zadania. Z punktu widzenia użytkownika jest to ważne o tyle, że najczęściej dany plik jest możliwy do otwarcia w programie w którym został utworzony. O tym świadczy tzw. rozszerzenie nazwy pliku. 
☞ Na szczęście w ostatnim czasie coraz więcej programów potrafi konwertować pliki danego typu np. tekstowe na swój własny kod. Najlepsza jest sytuacja w dziedzinach gdzie obowiązują ogólnie przyjęte standardy w zakresie formatu plików. Przykładem może być .jpeg - czyli fotografia, lub .mp3 - muzyka, oraz ostatnio .mp4 - jeśli chodzi o wideo. Niestety od czasu do czasu nadal może się zdarzyć, że przy próbie wyświetlenia np. wideo nagranego na komórce, komputer wyświetli komunikat, że nie może wykonać polecenia z powodu braku odpowiedniego programu. Zdarzyć się to może np. w sytuacji kiedy przesyłany jest emailem - w załączniku - plik np. z prezentacją. Odbiorca nie może otworzyć z powodu braku odpowiedniego oprogramowania na swoim komputerze. Wiedząc o przyczynie, możemy często sytuacji zaradzić. 
★ W ostatnim czasie rozpowszechniły się aplikacje dostępne online. Są one bardzo wygodne w użyciu, a przede wszystkim likwidują problem braku kompatybilności. Mając dostęp do internetu, można z nich korzystać z każdego komputera. 

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj...

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na ...

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.