► Ikona to graficzne przedstawienie pliku, programu, folderu.
W komunikacji z komputerem ważnym elementem jest ekran na którym są wyświetlane różne informacje, dzięki którym użytkownik kontroluje sytuację. Informacje te bardzo często są w formie komunikatów tekstowych. Tekst ma jednak tę wadę, że wymaga czasu na przeczytanie i wysiłku na zrozumienie. W przypadku prostych pojęć, tekst jest rozwiązaniem nieefektywnym. Stąd wzięła się idea przedstawiania informacji w postaci obrazkowej.
► Ikona jest informacją w postaci obrazka.
Ikony są graficznie tak opracowane, aby użytkownikowi - bez względu na narodowość i język kojarzyły się z tym co reprezentuje. I tak ikony plików tekstowych wyglądem przypominają kartkę papieru, ikony plików dźwiękowych - nuty, a ikony plików wideo - klatkę filmową. Podobnie ikony oznaczają programy w których te pliki zostały utworzone. Ikony folderów przypominają z wyglądu teczki tekturowe, w których przechowuje się dokumenty.
► Ikony są łatwo rozpoznawalne.
W dzisiejszych czasach stosowanie piktogramów, czyli komunikacji obrazkowej jest powszechne. W budynkach publicznych są stosowane np. oznaczenia drogi ewakuacyjnej w postaci strzałki i symbolicznego rysunku schodów. Dzięki takiemu przedstawieniu, nawet obcokrajowiec, na pierwszy rzut oka kojarzy o co chodzi. Podobnie z oznaczeniami innych publicznych miejsc np. toalet, przejść, restauracji, kas itp. Widać więc, że komunikacja obrazkowa jest prosta i nie ma ograniczeń językowych. Jej wadą jest to, że nie nadaje się do przekazywania rozbudowanych treści.
☞ Dlatego w komputerach stosowane są zarówno ikony jak i komunikaty.
Ikona w jednym obrazku informuje użytkownika o tym, na co tekst musiałby składać się z wielu wyrazów.
Świetnie napisany wpis. Czekam na wiele więcej
OdpowiedzUsuńsą rózne ikony
OdpowiedzUsuń