► W zależności od potrzeby, rysunek możemy definiować w różny sposób. Na przykład poprzez proporcje boków - np 4:3, wymiar w pikselach jeśli rysunek zapisujemy w formacie zdjęcia np. jpg, Jeśli rysunek jest przeznaczony do wydruku, to możemy też określić jego wielkość w calach, lub centymetrach.
► Przy wyświetlaniu na ekranie komputera najczęściej posługujemy się pikselami, a proporcje mają znaczenie jeśli zamieszczony rysunek ma pasować do konkretnego serwisu. Na przykład wyświetlacz filmów w Youtube ma proporcje 16:9. Rysunki o takich proporcjach dokładnie się wpasują, bez pozostawiania czarnych pasów przy krawędziach ekranu. Wielkości określone w pikselach to określenie tzw. rozdzielczości obrazu.
► Wielkość rysunku można też zmieniać po zapisaniu w formacie zdjęcia.
Zmiana taka dokonuje się poprzez przeskalowanie. Przy takiej operacji komputer interpoluje brakujące piksele. Przeskalowanie powoduje utratę jakości. Czasami niezauważalną, ale nieraz dotkliwie psującą efekt zdjęcia.
Format svg (grafika wektorowa) jest skalowalny bez zmiany jakości.
Formaty jpg i png (formaty oparte na pikselach), przy zmianach wielkości zawsze będa tracić informację z powodu interpolacji.
czynności w programie Rysunki Google
☞ W programie Rysunki Google
► Aby ustalić wielkość rysunku należy kliknąć na polecenie Plik, a z rozwiniętej listy wybrać opcję: “Ustawienia strony”
► Domyślnie wielkość kanwy ustalona jest na standardowe proporcje 4:3. W pikselach wyraża się to liczbami 960:720.
Z rozwijanej listy możemy wybrać inne proporcje standardowe.
►Na liście tej jest też opcja “Niestandardowy” W tej opcji określamy jaka ma być wielkość końcowa rysunku np. w centymetrach jeśli ma być on drukowany, lub też w pikselach - np. do umieszczenia w internecie.
► Wielkość kanwy możemy też zmieniać ręcznie za pomocą uchwytu w prawym dolnym rogu. Uchwyt aktywuje się kiedy kanwa jest zaznaczona. Przy korzystaniu z tej opcji tracimy jednak dokładną wiedzę na temat liczby pikseli w końcowym rysunku.
☞ Z uwagi na to, jaki jest cel tworzenia rysunku - może on stanowić ilustrację w blogu, kadr filmiku na youtube, plakat wydrukowany na papierze - wybieranie wielkości jest czynnością ważną. Powinno być dokonane przed rozpoczęciem nakładania jakichkolwiek efektów na kanwę. Zmiana wielkości kanwy po nałożeniu efektów lub obrazów spowoduje ich zniekształcenie.
jest rysunek i Rysunek
OdpowiedzUsuń