► Dysk Google to nasz wirtualny komputer - dostępny z dowolnego miejsca po zalogowaniu się na konto Google (gmail)
► Na dysku Google są przygotowane programy użytkowe, a jednym z nich jest Rysunki Google (Google Drawings)
► Rysunki Google jest programem prostym w obsłudze, posiada jednak duże możliwości.
☞ Interfejs programu przypomina interfejs edytora tekstu w sposobie rozmieszczenia narzędzi i obszaru roboczego. Dzięki temu jest intuicyjny i łatwy dla osób, które już posługują się komputerem do tworzenia tekstów.
Logika tworzenia rysunków:
► Podłożem każdego rysunku jest kanwa (obszar roboczy). Po otwarciu programu najlepiej jest nadać nazwę plikowi, który tworzymy. Często na początku wskazane jest zdefiniowanie wielkości rysunku.
► Na kanwę nakładamy obiekty. Możemy nakładać gotowe obiekty - kształty z biblioteki, lub tworzyć własne przy pomocy narzędzi do rysowania.
► Możemy też nakładać zdjęcia i modyfikować tak samo jak kształty.
► Rysunek tworzony jest warstwowo. Oznacza to, że każdy dodany, bądź narysowany obiekt jest nad obiektami wcześniejszymi. Tworzenie rysunku Google to jakby tworzenie tradycyjnego obrazka przy pomocy wycinanek, nakładanych jedne na drugie.
► Kolejność warstw można bardzo łatwo zmieniać (po zaznaczeniu obiektu - Ctrl + strzałka w górę, lub w dół) Kanwa jest warstwą najniższą i stanowi tło. Można ustawić ją jako kolorową lub przeźroczystą. Każdy obiekt nałożony na kanwę znajduje się w osobnej warstwie. Ostatnio nałożony lub narysowany obiekt jest zawsze na wierzchu.
► Zdjęcie - obraz w formacie jpg, png, gif możemy modyfikować dodatkowymi narzędziami np. maskowanie, przycinanie, a także zmieniać jasność, kontrast i kolorystykę.
► Obiekty można grupować i rozgrupować. Dzięki temu, możemy modyfikacje np. zmianę wielkości, obrót itp - dokonywać na kilku obiektach jednocześnie. Wszystkie zostaną poddane modyfikacji w takim samym stopniu. Po rozgrupowaniu możemy znowu każdy obiekt modyfikować oddzielnie. Grupowanie, to jakby sklejanie obiektów do jednej warstwy, dzięki czemu zachowują się jakby stanowiły całość.
► Narzędzia wyświetlają się kontekstowo nad obszarem roboczym.
★Kontekstowo
oznacza, że zmieniają się one w zależności od tego jaki obiekt jest zaznaczony w danym momencie. Narzędzia wyświetlają się tylko, wtedy, kiedy mogą być do czegoś przydatne.
☞ Przykładowo: jeśli zaznaczone jest pole tekstowe - to wyświetlają się narzędzia do edycji tekstu. Jeśli zaznaczona jest linia - to dostępne są narzędzia do modyfikacji linii.
Po ukończeniu obrazka możemy go pobrać na komputer w formacie jpg, png, lub svg.
► Obrazek na dysku Google jest zawsze gotowy do dalszej edycji, a na serwerze zapisany jest w takiej formie w jakiej go aktualnie widzimy.
✔ Powyższe uwagi są bardzo ogólne i wiele z nich stosuje się też do innych programów graficznych. Znając logikę tworzenia rysunków z większą łatwością nauczymy się obsługiwać poszczególne narzędzia.
duzo wiedzy
OdpowiedzUsuń