Przejdź do głównej zawartości

CO TO JEST EDYCJA?

► Edycja jest to czynność na pliku, kiedy go zmieniamy.
W trakcie korzystania z komputera i internetu możemy użytkować pliki na dwa sposoby. 
☞ Odtwórczy i twórczy. 
❶ Pierwszy z nich polega na tym, że wyświetlamy i czytamy teksty, wyświetlamy i oglądamy zdjęcia, wideo, słuchamy muzyki itp. - bez ingerencji w treść i kształt pliku, czyli danego utworu. Jesteśmy po prostu odbiorcami, a plik jest odtwarzany w trybie do odczytu.
❷ W drugim przypadku jest sytuacja odmienna, bowiem to my jesteśmy autorami danego utworu. Nie ma znaczenia, czy zaczynamy wszystko od samego początku, czy pracujemy na utworze mającym już jakiś kształt. Ważne jest, że wyświetlając plik wprowadzamy do niego zmiany. I w tym przypadku używamy słowa edycja.
► Autor tworzy kształt utworu dokonując edycji
W zakres znaczenia słowa edycja wchodzi więc tworzenie utworu od początku, czyli w języku komputera “tworzenie nowego pliku”, jak też dokonywanie zmian w pliku istniejącym. Jest to w zasadzie to samo. Utworzenie pliku jest bowiem czynnością momentalną. Z chwilą kiedy komputer na nasze polecenie utworzył plik, to już tylko dokonujemy w nim zmian. Np. do pustego pliku wpisujemy tekst. Oczywiście w pliku zawierającym tekst możemy też ten tekst zmienić. Dla komputera nie czyni to różnicy. I tak wszystko odbywa się w świecie cyfr i zmiany tylko ich porządku. 

► Edycja to tworzenie, zmiana, kształtowanie pliku przy pomocy programu, w którym plik został utworzony
Chociaż dla komputera wszystkie pliki to twory liczbowe, to dla użytkownika - w zależności jakimi zmysłami odbierana jest treść - stanowią całkowicie odmienne kategorie doznań. Sposób odtwarzania plików musi być więc dostosowana do percepcji użytkownika. Np. dźwięki wymagają podłączenia do komputera dodatkowych urządzeń np. mikrofonu i słuchawek. Do wyświetlania treści wizualnej używany jest ekran zarówno do plików tekstowych, obrazów ruchomych i nieruchomych. 
Dlatego pliki różnego rodzaju są tworzone w różnych programach. Wspólną cechą tych programów jest to, że użytkownik może wprowadzać zmiany do pliku i zapisywać go w nowej postaci.

► Standaryzacja formatów zapisu

Jednym ze sposobów rozwiązania problemu braku dopasowania (kompatybilności) programów jest standaryzacja formatów. Przykładem jest format zdjęć, którego rozszerzeniem jest .jpg. Na forum międzynarodowym ustalone zostały wszystkie niezbędne zasady dotyczące wyświetlania i edycji zdjęć. Dzięki temu choć istnieje wiele programów do wyświetlania i obróbki zdjęć na komputerze, wiele modeli aparatów fotograficznych, to dzięki standaryzacji formatu użytkownik nie napotyka na kłopoty z wyświetlaniem zdjęć na różnych urządzeniach.

► Konwersja plików 
☞ Konwersja to zamiana zapisu pliku z jednego formatu na drugi

Są specjalne programy, które potrafią to zrobić. Dzięki temu po takiej konwersji plik utworzony na innym komputerze i w innym programie możemy odczytać na własnym komputerze, przy pomocy programu, który mamy zainstalowany. Konwersja nie zawsze jest bezproblemowa, ale to temat wykraczający poza ramy niniejszego wpisu. 

► Zapisywanie zmian w pliku
Aby plik przy następnym otwarciu wyglądał tak jak w momencie zapisywania, musi być w takiej formie zapisany. 
Są programy, które zapisują zmiany na bieżąco, np. Dokumenty Google. W tym programie możemy w dowolnym momencie wyłączyć komputer, a dokument zostanie zachowany w takiej formie w jakiej go widzieliśmy w ostatnim momencie. 
Jednakże wiele edytorów nie zapisuje zmian na bieżąco, a jedynie wyświetla podgląd dokumentu, lub zdjęcia w trakcie obróbki. W tym typie edytorów podczas zamykania programu wyświetla się okienko dialogowe z pytaniem o decyzję użytkownika.
Ma to swoje zalety i wady. Czasem zaletą jest, że możemy zamknąć program bez zapisywania zmian. Jest to dobre jeśli chcemy coś ćwiczyć, nie jesteśmy pewni co zrobi komputer z plikiem, a nie chcemy utracić oryginału. Wadą jest natomiast to, że w przypadku niespodziewanej awarii programu lub komputera możemy stracić efekty swojej pracy. 

► Powrót do edycji
Po zamknięciu programu i zapisaniu zmian, plik zostaje zapisany w pamięci stałej (na dysku komputera) w postaci takiej jak w momencie zamykania. W trakcie ponownego otwarcia w edytorze możemy wprowadzać kolejne zmiany. W tym sensie plik nie jest ostatecznie gotowy i zawsze możemy coś w nim zmienić.

► Zabezpieczanie przed nadpisaniem
W niektórych przypadkach mamy do czynienia z gotowym utworem - plikiem, w którym nie chcemy nic zmieniać. W tym przypadku w trakcie edycji musimy włączyć opcję pliku: “tylko do odczytu”. Opcja ta ma za zadanie zapobiegać przypadkowym zmianom. Właściciel pliku może bowiem ją wyłączyć i wrócić do edycji w każdej chwili.

► Tworzenie nowej wersji pliku
Programy w których zapisujemy plik po zmianach mają też możliwość “zapisz jako”. Opcja ta znajduje się w narzędziu “Plik” (file). Po kliknięciu na ikonę tego narzędzia, rozwija się lista poleceń, a jedno z nich to “zapisz jako…” (save as…) Po kliknięciu na to polecenie wyświetli się okno dialogowe, dzięki któremu możemy zapisać nową wersję pliku - z pozostawieniem oryginału nienaruszonego. Nowa wersja może być zapisana nie tylko z nową nazwą, ale często także w innym formacie. Opcje te przydają się w wielu okolicznościach podczas pracy z dokumentami.

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na myśl jaki

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.