Gdyby porównać komputer do fabryki, to rolę maszyn pełniłyby programy, rolę magazynów foldery, a pliki byłyby produktami. Oczywiście w fabryce może być wiele linii produkcyjnych z których każda może produkować inny rodzaj produktu. Gotowe pliki są zapisywane na dysku twardym i oczekują w uśpieniu na akcję użytkownika.
Określone produkty możemy używać zgodnie z przeznaczeniem, np. buty po prostu zakładamy na nogi. Tutaj analogia przestaje działać. Bowiem produkty komputera - pliki, to po prostu uporządkowane zbiory informacji, które istnieją w świecie wirtualnym. Aby mogły zaistnieć w świecie rzeczywistym niezbędny jest interfejs i wydobycie plików z uśpienia, czyli ich otwarcia przy użyciu programu.
Otwarcie pliku to zaprezentowanie go użytkownikowi, w zrozumiałej formie - w postaci okna programu.
► Najpierw następuje uruchomienie odpowiedniego programu
Aby plik mógł zostać otwarty, czyli wyświetlony, to musi zostać najpierw uruchomiony odpowiedni program. Najczęściej jest to program, w którym plik został utworzony - np. edytor tekstu, lub edytor graficzny. Po otwarciu w programach tych możemy modyfikować plik, chociaż czasami pliki są zabezpieczone i występują w wersji “tylko do odczytu”. Jeśli nie jesteśmy właścicielem pliku, to często możemy się z taką sytuacją spotkać.
W przypadku niektórych rodzajów plików, np. muzycznych, wideo lub zdjęć do ich otwierania służą programy takie jak: odtwarzacz wideo, przeglądarka zdjęć. W programach tych nie możemy dokonywać zmian na pliku, jedynie go wyświetlać lub odtwarzać.
☞ Jak to się robi?
Prosto. Zakładam, że użytkownik przechowuje pliki odpowiednio uporządkowane w folderach. W takim przypadku wystarczy odnaleźć ikonkę odpowiedniego pliku. Wskazać kursorem wybraną ikonę. Następnie możemy postępować na dwa sposoby - tylko z lewym klawiszem myszy, oraz przy użyciu prawego i lewego klawisza.
❶ Tylko lewy klawisz myszy - po ustawieniu kursora na ikonie, klikamy dwa razy. Kliknięcia muszą następować po sobie w odpowiednim odstępie czasowym. Odstęp ten można dostosować w ustawieniach komputera, ale w praktyce rzadko się to robi. Użytkownicy najczęściej dostosowują swoje przyzwyczajenia do ustawień fabrycznych.
❷ Z prawym i lewym klawiszem myszy. Po umieszczeniu kursora na ikonie pliku klikamy raz prawym klawiszem. Spowoduje to wyświetlenie listy możliwych czynności. Odnajdujemy polecenie: “Otwórz” lub “Odtwórz” i wskazujemy kursorem. Następnie klikamy jeden raz lewym klawiszem myszy - komputer wykonuje wtedy wskazaną komendę.
☞ Nasze działanie wywołuje reakcję komputera. Zostaje uruchomiony program - czyli procesor zyskuje dostęp do instrukcji postępowania z konkretnym zestawem danych - wybranym plikiem. Dla komunikacji z użytkownikiem wyświetlone zostaje tzw. okno. Okno to specyficzny sposób wyświetlania pliku - w sposób przyjazny dla użytkownika. Umożliwia ono kontrolę stanu pliku oraz dokonywanie zmian.
✔ Reasumując: odpowiednie kliknięcia na wybranych ikonach powodują reakcję komputera. Procesor uzyskuje dostęp do danych i instrukcji postępowania z nimi.
Zamykanie pliku - jest to proces odwrotny. Informacje zawarte w pliku zostają zapisane w pamięci stałej, program zostaje odłączony od procesora, a komunikacja z użytkownikiem zakończona. Okno nie jest już wyświetlane - plik leży “uśpiony”, a użytkownikowi objawia się tylko w postaci ikonki.
Komentarze
Prześlij komentarz