Kiedy nie mamy zaplanowanych konkretnych ujęć, ze specjalnie określonymi warunkami, oświetleniem, aranżacją sceny, itp. to najlepiej włączyć w aparacie automatyczne ustawienia. Nowoczesne aparaty są wyposażone nawet w tak zwaną automatykę inteligentną. Systemy takie dostosowują ustawienia aparatu na podstawie wypracowanych algorytmów przy użyciu wydajnych procesorów.
Ale tak, mówiąc zwykłym językiem, o co w tym wszystkim chodzi?
Jeśli jesteśmy w sytuacji, kiedy nie ustawiamy sceny, nie kontrolujemy oświetlenia, a chcemy zrobić szybko zdjęcie, to żeby było ładne i wyraźne, to trzeba szybko ustawić kilka rzeczy. Najważniejszą sprawą jest, aby do aparatu dostała się odpowiednia porcja światła. Wtedy zdjęcie będzie prawidłowo naświetlone. Ale to nie wszystko - zdjęcie musi być ostre. Aby tak było należy dokonać pomiarów, obliczeń i wybrać najlepszą możliwą kombinację ustawień.
Po pierwsze należy zmierzyć odległość do obiektu i odpowiednio dobrać ogniskową obiektywu.
Po drugie, czas naświetlania musi być stosunkowo krótki, tak aby osoby fotografowane nie zdążyły się zbytnio poruszyć w czasie otwarcia migawki. Albo fotograf nie poruszył aparatem podczas pstryknięcia.
W zasadzie powyższe objaśnienie byłoby dobre, gdyby nie to, że jest zbyt ogólne, i nie wnosi konkretnej informacji. Jednakże wdawanie się w szczegóły obu przyczyn w jednym wpisie, dałoby w efekcie zbyt długi tekst. Przykładowo taki parametr jak głębia ostrości, nie jest wcale prosty w objaśnieniu. Zrozumienie tego zagadnienia wymaga bardziej szczegółowych opisów, przykładów i rysunków, a nawet wzorów matematycznych. Dlatego w kolejnych wpisach będę omawiał te zagadnienia po kolei. Sądzę, że takie rozczłonkowanie tematu ułatwi nam dyskusję w trakcie zajęć. Będziemy się skupiali na konkretach. Mam nadzieję, że uda mi się też opracować jakieś ćwiczenia i eksperymenty, żebyśmy mogli nabrać wiedzy praktycznej o fotografowaniu.
Komentarze
Prześlij komentarz