Przejdź do głównej zawartości

Zasada robienia ostrych zdjęć

Kiedy nie mamy zaplanowanych konkretnych ujęć, ze specjalnie określonymi warunkami, oświetleniem, aranżacją sceny, itp. to najlepiej włączyć w aparacie automatyczne ustawienia. Nowoczesne aparaty są wyposażone nawet w tak zwaną automatykę inteligentną. Systemy takie dostosowują ustawienia aparatu na podstawie wypracowanych algorytmów przy użyciu wydajnych procesorów.

Ale tak, mówiąc zwykłym językiem, o co w tym wszystkim chodzi? 


Jeśli jesteśmy w sytuacji, kiedy nie ustawiamy sceny, nie kontrolujemy oświetlenia, a chcemy zrobić szybko zdjęcie, to żeby było ładne i wyraźne, to trzeba szybko ustawić kilka rzeczy. Najważniejszą sprawą jest, aby do aparatu dostała się odpowiednia porcja światła. Wtedy zdjęcie będzie prawidłowo naświetlone. Ale to nie wszystko - zdjęcie musi być ostre. Aby tak było należy dokonać pomiarów, obliczeń i wybrać najlepszą możliwą kombinację ustawień. 

Po pierwsze należy zmierzyć odległość do obiektu i odpowiednio dobrać ogniskową obiektywu.
Po drugie, czas naświetlania musi być stosunkowo krótki, tak aby osoby fotografowane nie zdążyły się zbytnio poruszyć w czasie otwarcia migawki. Albo fotograf nie poruszył aparatem podczas pstryknięcia.


W zasadzie powyższe objaśnienie byłoby dobre, gdyby nie to, że jest zbyt ogólne, i nie wnosi konkretnej informacji. Jednakże wdawanie się w szczegóły obu przyczyn w jednym wpisie, dałoby w efekcie zbyt długi tekst. Przykładowo taki parametr jak głębia ostrości, nie jest wcale prosty w objaśnieniu. Zrozumienie tego zagadnienia wymaga bardziej szczegółowych opisów, przykładów i rysunków, a nawet wzorów matematycznych. Dlatego w kolejnych wpisach będę omawiał te zagadnienia po kolei. Sądzę, że takie rozczłonkowanie tematu ułatwi nam dyskusję w trakcie zajęć. Będziemy się skupiali na konkretach. Mam nadzieję, że uda mi się też opracować jakieś ćwiczenia i eksperymenty, żebyśmy mogli nabrać wiedzy praktycznej o fotografowaniu.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj...

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na ...

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.