Przejdź do głównej zawartości

CO TO JEST GIF?

► Gif to ruchomy obrazek
Na stronach internetowych często spotykamy ruchome bannery, napisy, postacie, migające gwiazdki, falującą wodę itp. 
Wszystkie te obrazki mają wspólną cechę, a mianowicie są zapisane w tzw. formacie .gif Jeśli na końcu nazwy pliku graficznego, czyli obrazka znajdziemy trzy litery po kropce .gif, to znaczy to, że obrazek będzie ruchomy - o ile zostanie otworzony w odpowiednim programie.
► GIF - to skrót angielskiej nazwy tego formatu: Graphics Interchange Format, czyli dosłownie format zamiany grafiki 
Jak to rozumieć? Otóż jest to po prostu ściśle określony sposób (format) zapisu i odtwarzania kilku obrazów złączonych w jeden plik (w jedną całość). Najprościej mówiąc są to dwa, lub więcej obrazków wyświetlanych naprzemiennie w określonym tempie. Jeśli te obrazki przedstawiają postać w nieco zmienionej pozie, to podczas wyświetlania sprawią wrażenie ruchu. 
► GIF to sposób animacji
Można tworzyć własne gify - ze zdjęć lub rysunków, lub wyszukać w internecie i pobrać na swój komputer. 
► Do tworzenia gifów służą specjalne programy 
Wśród nich wiele jest dostępnych online. Oznacza to, że nie musimy instalować programu na swoim komputerze, a tylko przesłać zdjęcia na stronę programu, przetworzyć grupę zdjęć w jeden plik, i z powrotem pobrać na komputer już w nowej postaci. Programów jest wiele, ale są one różnej jakości. 
►Są strony z których można bezpłatnie pobrać ruchome obrazki i zapisać na własnym komputerze

✲ Co można zrobić z gifem?
Nie zawsze da się wyświetlić na własnym komputerze, ponieważ nie wszystkie przeglądarki zdjęć obsługują format .gif Jeśli nie macie zainstalowanego programu obsługującego format gify np. IrfanView, to najprawdopodobniej macie przeglądarkę Internet Explorer. Za pomocą tej przeglądarki można odtworzyć ruchomy plik z twardego dysku na własnym komputerze. 
► Gif to format opracowany do użytku w Internecie 
Najlepiej jednak odtworzyć .gify w Internecie, bo do tego zostały stworzone. Ruchome obrazki przykuwają wzrok. Są więc powszechnie stosowane do celów reklamowych i rozrywkowych. Jeśli chodzi o platformy społecznościowe, to Google+ obsługuje gify bez problemów, natomiast Facebook nie obsługuje takich obrazków - przynajmniej na chwilę obecną.

Popularne posty z tego bloga

Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. 

Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs)
Jest kilka rodzajów u…

Movie Maker Zapisywanie gotowego filmu.

Pracując z plikiem projektu możemy zamykać i otwierać program. Edytować poszczególne jego składniki, ale przychodzi moment kiedy uważamy, że dzieło jest już gotowe i nadaje się do publikacji. W formacie pliku projektu nie możemy go opublikować, gdyż projekt to jedynie zbiór instrukcji jakie składowe z plików znajdujących się w pamięci stałej komputera mają być umieszczone w filmie. Aby nadać filmowi ostateczny kształt należy go zapisać w formacie, zawierającym rzeczywistą informację o obrazie i dźwięku, a nie o tym gdzie na naszym komputerze taka informacja jest.

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu. 
Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.