► Gif to ruchomy obrazek
Na stronach internetowych często spotykamy ruchome bannery, napisy, postacie, migające gwiazdki, falującą wodę itp.
Wszystkie te obrazki mają wspólną cechę, a mianowicie są zapisane w tzw. formacie .gif Jeśli na końcu nazwy pliku graficznego, czyli obrazka znajdziemy trzy litery po kropce .gif, to znaczy to, że obrazek będzie ruchomy - o ile zostanie otworzony w odpowiednim programie.
► GIF - to skrót angielskiej nazwy tego formatu: Graphics Interchange Format, czyli dosłownie format zamiany grafiki
Jak to rozumieć? Otóż jest to po prostu ściśle określony sposób (format) zapisu i odtwarzania kilku obrazów złączonych w jeden plik (w jedną całość). Najprościej mówiąc są to dwa, lub więcej obrazków wyświetlanych naprzemiennie w określonym tempie. Jeśli te obrazki przedstawiają postać w nieco zmienionej pozie, to podczas wyświetlania sprawią wrażenie ruchu.
► GIF to sposób animacji
Można tworzyć własne gify - ze zdjęć lub rysunków, lub wyszukać w internecie i pobrać na swój komputer.
► Do tworzenia gifów służą specjalne programy
Wśród nich wiele jest dostępnych online. Oznacza to, że nie musimy instalować programu na swoim komputerze, a tylko przesłać zdjęcia na stronę programu, przetworzyć grupę zdjęć w jeden plik, i z powrotem pobrać na komputer już w nowej postaci. Programów jest wiele, ale są one różnej jakości.
►Są strony z których można bezpłatnie pobrać ruchome obrazki i zapisać na własnym komputerze
✲ Co można zrobić z gifem?
Nie zawsze da się wyświetlić na własnym komputerze, ponieważ nie wszystkie przeglądarki zdjęć obsługują format .gif Jeśli nie macie zainstalowanego programu obsługującego format gify np. IrfanView, to najprawdopodobniej macie przeglądarkę Internet Explorer. Za pomocą tej przeglądarki można odtworzyć ruchomy plik z twardego dysku na własnym komputerze.
► Gif to format opracowany do użytku w Internecie
Najlepiej jednak odtworzyć .gify w Internecie, bo do tego zostały stworzone. Ruchome obrazki przykuwają wzrok. Są więc powszechnie stosowane do celów reklamowych i rozrywkowych. Jeśli chodzi o platformy społecznościowe, to Google+ obsługuje gify bez problemów, natomiast Facebook nie obsługuje takich obrazków - przynajmniej na chwilę obecną.
Fajny wpis!
OdpowiedzUsuńZrozumiale wytlumaczenie. dzki
Usuńmocno inspirujący wpis!
OdpowiedzUsuńCiekawy wpis
OdpowiedzUsuńNiesamowicie wartościowe informacje. Super
OdpowiedzUsuńPodoba mi się ten wpis
OdpowiedzUsuńWarto takie podstawowe informacje znać. Tym bardziej że występują one powszechnie.
OdpowiedzUsuń