Przejdź do głównej zawartości

CO TO SĄ DOKUMENTY GOOGLE?

► Dokumenty Google, czyli Google Documents, to edytor tekstu podpięty do Dysku Google.
W porównaniu do edytorów instalowanych lokalnie na komputerze takich jak MS Word, lub Open Document edytor ten ma uproszczony interfejs i co za tym idzie mniej możliwości edycyjnych. Jednakże zawiera wszystkie naprawdę potrzebne narzędzia.
► Zalety: intuicyjny interfejs i działanie w chmurze.
Po pierwsze nie ma potrzeby zapisywania zmian przed zamknięciem pliku. Wszystkie zmiany zapisują się automatycznie w trakcie ich dokonywania i zapisywane są nie na komputerze lokalnym, ale na serwerze Google. Dzięki temu użytkownik nie musi się obawiać, że straci efekty swojej pracy z powodu roztargnienia lub awarii komputera. 
Po drugie dostęp do dokumentu jest zapewniony z każdego urządzenia podłączonego do sieci, pod warunkiem oczywiście posiadania odpowiednich uprawnień. Najszerszy ich zakres ma oczywiście właściciel dokumentu, który może dokument udostępniać współpracownikom i określać uprawnienia dla poszczególnych osób. Dzięki temu możemy otworzyć dokument w wielu fizycznych miejscach, na różnych urządzeniach, pod warunkiem jedynie dostępu do Internetu i znajomości hasła do zalogowania. Daje to ogromną elastyczność i ułatwienie pracy - jedna osoba może pracować w różnym czasie i w różnych miejscach nad jednym plikiem, ale także może pracować wiele osób jednocześnie, lub w dogodnych dla siebie porach. Działania każdej osoby są rejestrowane, jest więc kontrola nad tym co kto do wspólnej pracy wniósł. 
Wracając do interfejsu - nie wyróżnia się niczym szczególnym. Powyżej obszaru roboczego znajduje się pasek narzędzi - typowych, znanych z innych popularnych edytorów. Mamy więc podział dostępnego menu na następujące kategorie: plik, edycja, widok, wstaw, formatuj, narzędzia, tabela, dodatki, pomoc. Po kliknięciu na każdą z tych kategorii rozwinie się lista z dostępnymi działaniami w ramach tej kategorii. Wszystkich możliwych działań jest zbyt dużo, aby wszystko opisać w krótkim poradniku. Ograniczę się więc tylko do wybranych.
► Plik
W tym menu mamy między innymi możliwość udostępnienia pliku w celu współpracy z innymi osobami, opublikowania i umieszczenia na istniejącej stronie, oraz pobrania na własny komputer. W tym ostatnim przypadku plik zostanie przekonwertowany do jednego z popularnych formatów tekstowych np. docx, odt. rtf, pdf, lub jako dokument HTML. Jest też możliwość wydruku bezpośrednio z Dysku i formatu Dokumenty Google. 
► Edycja
W tej kategorii ciekawa funkcją jest tzw. Schowek internetowy. Umożliwia on wstawianie do dokumentu kształtów z innych formatów np. Rysunku Google i Prezentacji Google. W Dysku Google jest możliwe korzystanie z funkcji kopiuj - wklej (Ctrl +C, Ctrl +V), jednakże przy pracy z różnymi typami dokumentów funkcja ta może nie działać prawidłowo. Dlatego korzystanie ze schowka internetowego jest wygodne i pewne przy pracy z różnymi typami dokumentów jednocześnie. Schowek pamięta wstawione tam obiekty przez 30 dni. 
► Widok
Tutaj ciekawym rozwiązaniem jest możliwość wyświetlania dokumentu w jednym z trzech trybów: edycja, sugestie, podgląd. Dzięki temu można np. sugerować zmiany w dokumencie, a dopiero zmienić faktycznie po podjęciu stosownej decyzji.
► Wstaw
W tej kategorii znajduje się lista obiektów możliwych do wstawienia do dokumentu tekstowego. Należą do nich: obrazy w formatach typowych dla grafiki, linki hipertekstowe, Dla mnie fajnym rozwiązaniem jest możliwość wstawienia rysunku - na bieżąco można coś naszkicować i umieścić w tekście. Ponadto wstawianie takich typowych sekcji jak przypisy, stopki, nagłówki itd, pozwalają na profesjonalne wykonanie opracowania. 
► Formatuj
W tym poleceniu znajdują się typowe funkcje formatowania tekstu. Najczęściej używane są dostępne jako przycisku na pasku szybkiego dostępu znajdującym się poniżej.
► Narzędzia
W tej kategorii mamy np. możliwość sprawdzenia ilości słów w naszym dokumencie, ale prawdziwe wrażenie zrobiły na mnie dwa narzędzia. “Wyszukaj w internecie” oraz “Przetłumacz dokument”.
Pierwsza z nich to oczywiście wyszukiwarka Google, która otwiera się z prawej strony ekrany i błyskawicznie zwraca wyniki wyszukiwania, a druga błyskawicznie otwiera nową kartę z przetłumaczoną wersją. Należy jedynie zwrócić uwagę, że jakość tłumaczenia jest zależna od tego z jakiego języka na jaki jest tłumaczona. Tłumaczenie z języka polskiego na angielski jest całkiem niezłe. Oczywiście zawsze należy taki tekst sprawdzić i niezbędne będą poprawki, ale trzeba przyznać, że lwia część pracy jest dokonana błyskawicznie i bez wysiłku. 
► Tabela
Opcja wstawiania i edycji tabeli w dokumencie. Bardzo podobna do opcji tabel w innych edytorach.
► Dodatki
Jest to ciekawa kategoria, ponieważ użytkownik może ją rozbudowywać. Poprzez przycisk “Dodatki” możemy się dostać do Google Store i do edytora tekstu podpiąć np. galerię klipartów, kalkulator, lub inne gadżety. Warto poświęcić trochę czasu i przejrzeć co może się przydać. W ten sposób będziemy mogli spersonalizować edytor tekstu i przystosować jak najlepiej do własnych upodobań i potrzeb.
►Pomoc
W każdym właściwie programie jest przycisk, który umożliwia sformułowanie pytania i uzyskanie podpowiedzi co do korzystania z niego. 
☞ Mam doświadczenie w użytkowaniu MS Word i Open Document, ale obecnie Google Documents jest edytorem używanym przeze mnie najczęściej. W dodatku praca przy jego użyciu jest naprawdę przyjemna, a efekty satysfakcjonujące.

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj...

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na ...

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.