► Dokumenty Google, czyli Google Documents, to edytor tekstu podpięty do Dysku Google.
W porównaniu do edytorów instalowanych lokalnie na komputerze takich jak MS Word, lub Open Document edytor ten ma uproszczony interfejs i co za tym idzie mniej możliwości edycyjnych. Jednakże zawiera wszystkie naprawdę potrzebne narzędzia.
► Zalety: intuicyjny interfejs i działanie w chmurze.
Po pierwsze nie ma potrzeby zapisywania zmian przed zamknięciem pliku. Wszystkie zmiany zapisują się automatycznie w trakcie ich dokonywania i zapisywane są nie na komputerze lokalnym, ale na serwerze Google. Dzięki temu użytkownik nie musi się obawiać, że straci efekty swojej pracy z powodu roztargnienia lub awarii komputera.
Po drugie dostęp do dokumentu jest zapewniony z każdego urządzenia podłączonego do sieci, pod warunkiem oczywiście posiadania odpowiednich uprawnień. Najszerszy ich zakres ma oczywiście właściciel dokumentu, który może dokument udostępniać współpracownikom i określać uprawnienia dla poszczególnych osób. Dzięki temu możemy otworzyć dokument w wielu fizycznych miejscach, na różnych urządzeniach, pod warunkiem jedynie dostępu do Internetu i znajomości hasła do zalogowania. Daje to ogromną elastyczność i ułatwienie pracy - jedna osoba może pracować w różnym czasie i w różnych miejscach nad jednym plikiem, ale także może pracować wiele osób jednocześnie, lub w dogodnych dla siebie porach. Działania każdej osoby są rejestrowane, jest więc kontrola nad tym co kto do wspólnej pracy wniósł.
Wracając do interfejsu - nie wyróżnia się niczym szczególnym. Powyżej obszaru roboczego znajduje się pasek narzędzi - typowych, znanych z innych popularnych edytorów. Mamy więc podział dostępnego menu na następujące kategorie: plik, edycja, widok, wstaw, formatuj, narzędzia, tabela, dodatki, pomoc. Po kliknięciu na każdą z tych kategorii rozwinie się lista z dostępnymi działaniami w ramach tej kategorii. Wszystkich możliwych działań jest zbyt dużo, aby wszystko opisać w krótkim poradniku. Ograniczę się więc tylko do wybranych.
► Plik
W tym menu mamy między innymi możliwość udostępnienia pliku w celu współpracy z innymi osobami, opublikowania i umieszczenia na istniejącej stronie, oraz pobrania na własny komputer. W tym ostatnim przypadku plik zostanie przekonwertowany do jednego z popularnych formatów tekstowych np. docx, odt. rtf, pdf, lub jako dokument HTML. Jest też możliwość wydruku bezpośrednio z Dysku i formatu Dokumenty Google.
► Edycja
W tej kategorii ciekawa funkcją jest tzw. Schowek internetowy. Umożliwia on wstawianie do dokumentu kształtów z innych formatów np. Rysunku Google i Prezentacji Google. W Dysku Google jest możliwe korzystanie z funkcji kopiuj - wklej (Ctrl +C, Ctrl +V), jednakże przy pracy z różnymi typami dokumentów funkcja ta może nie działać prawidłowo. Dlatego korzystanie ze schowka internetowego jest wygodne i pewne przy pracy z różnymi typami dokumentów jednocześnie. Schowek pamięta wstawione tam obiekty przez 30 dni.
► Widok
Tutaj ciekawym rozwiązaniem jest możliwość wyświetlania dokumentu w jednym z trzech trybów: edycja, sugestie, podgląd. Dzięki temu można np. sugerować zmiany w dokumencie, a dopiero zmienić faktycznie po podjęciu stosownej decyzji.
► Wstaw
W tej kategorii znajduje się lista obiektów możliwych do wstawienia do dokumentu tekstowego. Należą do nich: obrazy w formatach typowych dla grafiki, linki hipertekstowe, Dla mnie fajnym rozwiązaniem jest możliwość wstawienia rysunku - na bieżąco można coś naszkicować i umieścić w tekście. Ponadto wstawianie takich typowych sekcji jak przypisy, stopki, nagłówki itd, pozwalają na profesjonalne wykonanie opracowania.
► Formatuj
W tym poleceniu znajdują się typowe funkcje formatowania tekstu. Najczęściej używane są dostępne jako przycisku na pasku szybkiego dostępu znajdującym się poniżej.
► Narzędzia
W tej kategorii mamy np. możliwość sprawdzenia ilości słów w naszym dokumencie, ale prawdziwe wrażenie zrobiły na mnie dwa narzędzia. “Wyszukaj w internecie” oraz “Przetłumacz dokument”.
Pierwsza z nich to oczywiście wyszukiwarka Google, która otwiera się z prawej strony ekrany i błyskawicznie zwraca wyniki wyszukiwania, a druga błyskawicznie otwiera nową kartę z przetłumaczoną wersją. Należy jedynie zwrócić uwagę, że jakość tłumaczenia jest zależna od tego z jakiego języka na jaki jest tłumaczona. Tłumaczenie z języka polskiego na angielski jest całkiem niezłe. Oczywiście zawsze należy taki tekst sprawdzić i niezbędne będą poprawki, ale trzeba przyznać, że lwia część pracy jest dokonana błyskawicznie i bez wysiłku.
► Tabela
Opcja wstawiania i edycji tabeli w dokumencie. Bardzo podobna do opcji tabel w innych edytorach.
► Dodatki
Jest to ciekawa kategoria, ponieważ użytkownik może ją rozbudowywać. Poprzez przycisk “Dodatki” możemy się dostać do Google Store i do edytora tekstu podpiąć np. galerię klipartów, kalkulator, lub inne gadżety. Warto poświęcić trochę czasu i przejrzeć co może się przydać. W ten sposób będziemy mogli spersonalizować edytor tekstu i przystosować jak najlepiej do własnych upodobań i potrzeb.
►Pomoc
W każdym właściwie programie jest przycisk, który umożliwia sformułowanie pytania i uzyskanie podpowiedzi co do korzystania z niego.
☞ Mam doświadczenie w użytkowaniu MS Word i Open Document, ale obecnie Google Documents jest edytorem używanym przeze mnie najczęściej. W dodatku praca przy jego użyciu jest naprawdę przyjemna, a efekty satysfakcjonujące.
Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.
OdpowiedzUsuńDziękuję za miły komentarz.
Usuń