Przejdź do głównej zawartości

CO TO JEST INTERNET?

► Internet to sieć komputerowa.
Sieć, dzięki której komputery będące w różnych miejscach na świecie mogą się ze sobą łączyć, wymieniać pliki i użytkować programy. 
☞ Aby przybliżyć wyobrażenie, czym jest internet dobrze jest spożytkować wiedzę na temat sieci, które istnieją o wiele dłużej i do działania których jesteśmy przyzwyczajeni.
❶ Jedną z takich sieci jest sieć energetyczna. Jest to po prostu infrastruktura kabli i linii elektrycznych wysokiego, średniego i niskiego napięcia, które łączą ze sobą wiele źródeł energii elektrycznej - elektrowni, z wieloma odbiorcami energii - gospodarstwa domowe, firmy, linie kolejowe itp. Sieć ta działa dynamicznie, wciąż konfigurują się nowe połączenia i prąd przepływa w różne strony z różnym natężeniem w zależności od np. pory dnia, itd.
❷ Drugim przykładem sieci, do której jesteśmy dosyć dobrze przyzwyczajeni to sieć telekomunikacyjna. Sieć składa się z linii łączących wiele central telefonicznych z wieloma odbiorcami. Do tego doszła telefonia komórkowa, która tworzy własne połączenia za pomocą fal elektromagnetycznych przekazywanych pomiędzy stacjami bazowymi i telefonami komórkowymi użytkowników. 
► Komputery można łączyć tworząc sieć
Komputer okazał się urządzeniem, które można podpiąć pod istniejącą strukturę sieci telekomunikacyjnych, telewizji kablowej i telefonii komórkowej. Po tych samych kablach lub sygnałach radiowych zamiast rozmów przesyłane są dane cyfrowe. W telefonii głos użytkownika był zresztą przesyłany w postaci sygnału cyfrowego od długiego czasu. Kodowanie mowy na sygnał cyfrowy i kompresja umożliwiały tzw. komutację czasową dzięki której na tym samym kablu można było jednocześnie przesyłać wiele rozmów. Podobne techniki stosuje się w przypadku telefonii komórkowej i danych komputerowych. Dane cyfrowe są podzielone na małe porcje - paczki informacji. Są one kodowane jako sygnały napięcia elektrycznego, odpowiednio modulowana fala radiowa lub świetlna - jeśli do przesyłania sygnału używane są światłowody. Sygnały te rozchodzą się w sieci a ich ruchem sterują specjalne komputery tzw. serwery. Może być tak, że poszczególne paczki składające się na całość przekazu są przesyłane różnymi drogami a komputer użytkownika składa w jedną całość. Oglądając np. film na Youtube możemy sobie nie zdawać sprawy, że w jednej minucie dane przychodzą z serwerowni w Irlandii, a za chwilę bez przerywania odbioru przychodzą ze Stanów Zjednoczonych. Taka jest specyfika sieci, że sygnał jest kierowany drogą, która w danym momencie jest mniej obciążona. Ponieważ sygnał w sieci porusza się z prędkością tylko stosunkowo niewiele od prędkości światła, to od długości połączenia, większe znaczenie ma obciążenie ruchem w danym momencie. W różnych strefach czasowych, z oczywistych względów obciążenie w danej chwili różni się znacznie, więc takie przekierowania nie są niczym dziwnym. 
► Sieć komputerowa może składać się z milionów urządzeń połączonych ze sobą 
Podobnie jak miliony telefonów mogą się łączyć każdy z każdym w celu przesyłania rozmów, tak komputery też mogą wymieniać pakiety informacji między sobą. W ten sposób na świecie setki milionów komputerów osobistych i firmowych łączy się. W telefonii za połączenia odpowiadają centrale, a za połączenia komputerów odpowiadają serwery (huby). Sieci są bardzo skomplikowanym tworem i wchodzenie w szczegóły przekracza moje możliwości i możliwości tego poradnika.
► Specyfika sieci komputerów
O ile w sieci telekomunikacyjnej, pomimo wielkiej ilości urządzeń, komunikacja bezpośrednio odbywa się między dwoma urządzeniami za pośrednictwem często wielu central kierujących ruchem, to komputery mogą łączyć się jeden z jednym, jeden z wieloma i wiele z jednym. Tworzą dzięki temu inną konfigurację sieci. 
► Sieć z punktu widzenia pojedynczego użytkownika
Przez indywidualnego użytkownika sieć jest przede wszystkim źródłem usług. Podłączając się do Internetu korzystamy z serwisów wielu firm oferujących usługi w szerokim zakresie. Od udzielania informacji, po rozrywkę, sprzedaż towarów, bankowość, itp. Mamy też możliwość aktywnego uczestnictwa w serwisach społecznościowych, komunikować się z ludźmi znanymi i poznawać nowych.
► Dostęp do Internetu 
Dostęp do Internetu w szybkim tempie staje się coraz łatwiejszy. Młodsi użytkownicy nie pamiętają, natomiast tacy jak ja wiedzą jakie dźwięki wydawały pierwsze modemy podłączające się do linii telefonicznych. Prędkość przesyłania danych była taka, że trzeba było być wizjonerem, żeby myśleć o oglądaniu filmów w streamingu. Z roku na rok infrastruktura się jednak rozbudowuje, postęp technologiczny goni, a użytkownicy nawet nie zauważają, jak internet wchodzi w każdą dosłownie dziedzinę życia.

Komentarze

  1. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  3. Faktycznie takie rzeczy w dzisiejszych czasach jest fajnie wiedzieć i muszę przyznać, że jak najbardziej jest to przydatne. Ja także polecam przeczytanie artykułu http://blogotech.eu/index.php/11153-routery-cisco-idealny-wybor-do-kazdej-firmy gdzie bardzo fajnie opisano jak routery Cisco sprawdzają się w firmach.

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo dobrze napisane, równie ciekawe informację możecie znaleźć na naszym blogu IT :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Już chyba każdy wie co to jest internet. Raczej każdy myśli o tym, by był on jak najszybszy oraz stabilny. Dlatego warto stawiać na internet światłowodowy

    OdpowiedzUsuń
  6. Peplink Polska jest uznawanym dostawcą zaawansowanych technologicznie rozwiązań sieciowych, które są kluczowe dla zapewnienia ciągłości działania przedsiębiorstw w dzisiejszym cyfrowym świecie. Produkty Peplink, takie jak balance routery czy systemy SD-WAN, umożliwiają firmom budowanie wydajnych i skalowalnych sieci, które są przystosowane do potrzeb nowoczesnej komunikacji i zarządzania danymi. Dzięki Peplink Polska, klienci mogą liczyć na stabilne i bezpieczne połączenia, które są fundamentem dla każdej działalności biznesowej.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj...

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na ...

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.