Przejdź do głównej zawartości

CO TO JEST KOSZ?

Kiedy rozmawiamy o komputerze i mówimy o wyrzuceniu czegoś do kosza, to oczywiście nie mamy na myśli przedmiotu stojącego obok biurka, czy w kuchni pod zlewozmywakiem. Kosz jest po prostu folderem - folderem specjalnym. 
Nie jest to folder, który tworzy użytkownik wybierając z opcji Nowy na rozwijanej liście poleceń. 
Dlaczego folder nazywa się kosz? 
W komputerze podobnie jak w rzeczywistym świecie potrzebne jest miejsce na niepotrzebne rzeczy. Kiedy coś staje się niepotrzebne to wyrzucamy. Tak jak wyrzucamy resztki produktów np. skorupki z jajek, opakowanie z margaryny itp. kiedy pieczemy ciasto. 
Podobnie w komputerze. Często się tworzy pliki, których po czasie nie potrzebujemy np. teksty, których używaliśmy w trakcie pisania pracy, bądź wersje robocze zdjęć w trakcie tworzenia projektu graficznego. Jednak człowiek jest istotą omylną i czasem podejmujemy decyzję o pozbyciu się czegoś a potem żałujemy. I dlatego, żeby uniknąć sytuacji, kiedy niechcący usuwamy coś, co jednak będzie nam potrzebne - został wymyślony kosz. Jest folder w którym gromadzimy niepotrzebne rzeczy. Usuwanie plików z pamięci komputera jest w zasadzie nieodwracalne - przypadkowe lub pochopne usunięcie byłoby nie do naprawienia. Dlatego, zamiast pozbywać się całkowicie jakiegoś pliku, mamy opcję “wyrzucenia” do kosza. “Wyrzucanie” do kosza, jest więc po prostu przeniesieniem z folderu roboczego, do folderu specjalnego. 
☞ W koszu tak jak w każdym innym folderze pliki są przechowywane. Ponieważ jednak są to pliki przeznaczone do pozbycia się z komputera - to na zasadzie analogii nazwano folder ten nazwano koszem. Jego faktycznym zadaniem jest jednak ochrona plików przed usunięciem przez pomyłkę, bądź nieuwagę. 
► Folder kosz ma określoną pojemność. 
Od czasu do czasu należy go opróżnić, żeby zwolnić miejsce na dysku. Dopiero opróżnienie kosza oznacza usunięcie plików z pamięci komputera. Przed wykonaniem tej operacji warto jednak otworzyć kosz i rzucić okiem na jego zawartość. 
Jeszcze da radę uratować jakiś plik wrzucony tam pomyłkowo. Możemy bowiem kliknąć prawym klawiszem na wybranym pliku i wybrać opcję “przywróć” Spowoduje to, że plik wróci na swoje dawne miejsce. 
Jeśli jednak stwierdzimy, że są tam rzeczywiście tylko śmieci, to wystarczy wybrać opcję “opróżnij kosz”. Jego zawartość zostanie usunięta całkowicie z pamięci i uwolni się miejsce na nowe pliki. 
►Jak często opróżnia się kosz? 
To zależy. Jeśli pracujemy dużo na wielkich plikach np. w formacie wideo o wielkości rzędu Gb, to częstość opróżniania kosza będzie większa. W przypadku plików tekstowych, które są z reguły liczone w Kb, konieczność zwalniania miejsca wystąpi bardzo rzadko. 

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na myśl jaki

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.