► Interfejs to sposób (komplet urządzeń) na komunikację człowieka z komputerem.
Interfejs - spolszczenie angielskiego “interface”. Polskie słowo to sprzęg. Częściej używa się interfejs, jednak “sprzęg” oddaje istotę sprawy w sposób zrozumiały dla osób od urodzenia mówiących po polsku.
☞ Aby komputer mógł wykonywać polecenia użytkownika, a użytkownik kontrolować pracę komputera, to musi następować wymiana informacji.
Zwykle ludzie między sobą porozumiewają się mową i gestami, czyli za pomocą wzroku i słuchu. Pomiędzy komputerem i człowiekiem te same czynniki biorą udział w przenoszeniu informacji.
Zwykle ludzie między sobą porozumiewają się mową i gestami, czyli za pomocą wzroku i słuchu. Pomiędzy komputerem i człowiekiem te same czynniki biorą udział w przenoszeniu informacji.
Użytkownik widzi to co dzieje się na ekranie i dodatkowo czasem słyszy sygnały dźwiękowe. Stosownie do sytuacji może wydać komputerowi polecenie do wykonania. Do tego celu stosuje się klawiaturę i myszkę. Prowadzone są prace nad wydawaniem poleceń dla komputera głosem, ale ten typ komunikacji nie jest jeszcze w powszechnym użyciu.
Ekran, monitor
► Kursor
Najważniejszy stały element systemu komunikacji
Kursor jest niezwykle ważnym i oczywistym elementem komunikacji. Jednakże początkujący użytkownicy nie zdają sobie do końca sprawy z jego roli. Kursor jest bowiem jedyną nicią porozumienia człowieka z komputerem. Użytkownik widzi położenie i kształt kursora na ekranie monitora, natomiast procesor kontroluje jego położenie. Dzięki temu człowiek i komputer - na swój sposób - zgadzają się co do konkretnego, istniejącego obiektywnie faktu.
► Pozycja kursora wobec elementów okna programu.
Foldery i pliki po otwarciu wyświetlane są w postaci okien. Okna posiadają wiele elementów aktywnych - przycisków. Nazwa “przycisk” pochodzi od tego, że ich działanie przypomina działanie przycisków - włącz/wyłącz - stosowanych w urządzeniach elektrycznych i elektronicznych domowego użytku. Umieszczenie kursora na takim elemencie i kliknięcie spowoduje reakcję komputera np. włączenie lub wyłączenie jakiejś funkcji programu. W edytorze tekstu może to być np. włączenie pogrubienia liter, w edytorze fotografii - włączenie funkcji kontrastu, a w przeglądarce - polecenie odświeżenia strony, itd.
☞ O ile zaawansowani użytkownicy komputera śledzą położenie kursora podświadomie w sposób ciągły, to u osób dopiero zaczynających przygodę z komputerem następuje rozproszenie uwagi i klikają klawiszami myszki nie kontrolując położenia kursora. I dziwią się, że nie wiedzą co komputer wykonał.
☞ Brak kontroli położenia kursora jest najczęstszą przyczyną pomyłek w obsłudze komputera.
► Kształt kursora jest wskazówką co można zrobić.
Z praktyki wynika, że wiele osób, nawet mających już jakąś doświadczenie pracy z komputerem, nie zwraca uwagi na zmianę kształtu kursora myszy. Tymczasem kształt ten często się zmienia, w zależności od położenia wobec elementów aktywnych na ekranie. ☞ Kształt kursora podpowiada użytkownikowi jaki rodzaj operacji jest możliwy.
Najczęściej kursor wyświetla się w kształcie strzałki. W tym kształcie jest po prostu wskaźnikiem - służy do wskazywania miejsc na ekranie, zaznaczania elementów, bądź wykonania funkcji przycisku lub polecenia z listy. Po umieszczeniu na aktywnym elemencie często zmienia się w kształt “rączki”, ale przybiera także kształty podwójnych strzałek, a w polu tekstowym występuje jako pionowa kreska.
► Klawiatura, myszka, touchpad (czyt. taczpad), joystick (czyt. dżojstik)
Są to elementy interfejsu służące do poruszania kursorem po ekranie i wydawania poleceń komputerowi. Zmianę położenia kursora wykonujemy przez ruchy myszki po blacie biurka. Podobnie, kiedy przesuwamy palec po powierzchni touchpada, kursor podąża w odpowiednie miejsce. Kiedy kursor znajdzie się w wyznaczonym miejscu, to polecenie wykonania odpowiedniej czynności wydaje się poprzez kliknięcie lewym lub prawym klawiszem.
☞ O ile myszka, touchpad i joystick są urządzeniami przetwarzającymi ruchy rzeczywiste na zmiany położenia kursora na ekranie i przez to ich użycie jest intuicyjne, to w zasadzie wszystkie operacje możemy dokonać używając klawiatury. W większości wypadków te same polecenia co przy użyciu myszki można wykonać stosując tzw. skróty klawiaturowe. O ile działanie myszki jest intuicyjne, to skróty klawiaturowe musimy po prostu pamiętać. Często jednak okazuje się, że skróty klawiaturowe są o wiele wydajniejszym sposobem pracy.
ten blog akurat ma dobry
OdpowiedzUsuń