►Folder to po prostu miejsce do przechowywania plików i programów.
Wszystko co komputer przechowuje jest zapisywane na twardym dysku. Twardy dysk jest jedną z części komputera, na której poprzez zmianę namagnesowania - na tej samej zasadzie jak na taśmach w dawnych magnetofonach - zapisywane są informacje. Każdy plik ma nadany adres. (directory - ścieżka dostępu). Dla użytkownika trudne byłoby wyszukanie pliku, jeśli nie były one odpowiednio posortowane.
►Folder to sposób na uporządkowanie plików.
►Foldery są uporządkowane hierarchicznie, czyli mogą się zawierać - jedne w drugich.
Posłużmy się tutaj analogią. Chcemy odwiedzić naszego znajomego we Francji. Jak do niego trafić?
Mieszka on w Paryżu. W dzielnicy Montmartre. Na ulicy Rue Durantin. Pod numerem 16, w mieszkaniu nr 24.
Możemy do niego łatwo trafić bo znamy “ścieżkę dostępu” do niego: Francja, Paryż, Montmartre, Rue Durantin, nr 16, m 24.
Mamy tutaj hierarchię. Mieszkanie zawiera się w budynku, budynek zawiera się w ulicy, ulica w dzielnicy, dzielnica w mieście, miasto w państwie. Na tej samej zasadzie zorganizowane są foldery na komputerze. Tak jak w kraju może być wiele miast, tak w np. na dysku C może być wiele folderów. Każdy może zawierać inne foldery, same pliki, lub nawet być pusty. Tak jak mieszkanie, w którym nikt nie mieszka.
W przykładzie nasz znajomy jest analogiem pliku, a jego mieszkanie folderu. Ale nie tylko mieszkanie - w tej analogii blok mieszkalny też jest folderem, ulica jest folderem, miasto jest folderem.
►Folder to coś takiego, w czym możemy umieścić coś innego.
Analogiem folderu może też być np. szafa ubraniowa, gdzie przechowujemy ubrania. W szafie możemy mieć porządek - wszystko ładnie powieszone w odpowiednich miejscach i ułożone na półkach, lub bałagan - pomieszane i niepoukładane. Tak jak szafa służy do porządkowania ubrań, tak system folderów służy do porządkowania plików. To charakter i umiejętności użytkownika stanowią, o tym, czy pliki są dobrze ponazywane i ułożone w odpowiednich folderach, czy też jest bałagan.
Od świata rzeczywistego foldery odróżniają się jedną cechą. Mieszkania, szafy itp. - są kosztowne. Nie możemy sobie pozwolić na posiadanie wielu. Foldery na komputerze możemy natomiast sami tworzyć bez kłopotu i bez ograniczeń innych, niż nasz własny umysł.
☞ O ile tworzenie folderów jako takich jest bardzo łatwe, to nazwanie i przydzielenie do odpowiedniej kategorii wymaga zastanowienia.
Tworząc własne foldery tworzymy swój porządek i rozmieszczenie naszych rzeczy w komputerze. Kiedy chcemy uporządkować np. zdjęcia z wyjazdów wakacyjnych - czy powinniśmy wziąć jako kryterium główne - miejsce, czy rok wykonania zdjęcia? Konkretne rozwiązanie na które się zdecydujemy nie jest tak ważne. Najważniejszą rzeczą jest konsekwencja. Jeśli przyjmiemy już jakiś sposób, system nazywania, to starajmy się przy tworzeniu każdego nowego folderu starajmy się posługiwać stałymi zasadami.
►Foldery możemy tworzyć, otwierać, zamykać, usuwać, a przede wszystkim przechowujemy tam pliki.
►Foldery otwierają się w oknach.
Okno folderu możemy dostosować jeśli chodzi o wielkość i położenie, ale także możemy zmieniać wygląd zawartości oraz sposób ułożenia plików w folderze. W zależności od potrzeby wyświetlamy pliki w różnych widokach.
►Nie wszystkie foldery są identyczne.
Przykładem nietypowego folderu jest Pulpit. Jest to folder, który jest zawsze otwarty. Jego zawartość jest wyświetlana zawsze po uruchomieniu komputera. Jeśli za analogię do komputera, weźmiemy biurko, to pulpit jest odwzorowaniem blatu biurka. Cokolwiek tam położymy - jest na wierzchu. Chcąc zrobić porządek, rzeczy chowamy do odpowiednich szufladek - innych folderów. Takich, które możemy zamykać. Ważne jest, żeby w czasie chowania plików przestrzegać porządku. Wtedy łatwo odnajdziemy to, co w danej chwili jest nam potrzebne.
Faktycznie, to folder jest pewnym adresem na twardym dysku, jednak przez analogię, do katalogu, albumu, zasobnika, kontenera, itp. odnajdujemy analogię do świata rzeczywistego. Wtedy szybciej osiągamy zrozumienie pojęcia i komputer wydaje się łatwiejszy w obsłudze.
Dzień dobry chciałbym być jako prezenter radijka jakie czynnosci zrobic. Oczywiscie z laptopa .pomużcie
OdpowiedzUsuńBardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńBardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńBardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńwartosciowa wiedza na poczatek
OdpowiedzUsuń