► Edytor to program komputerowy, który służy do tworzenia nowych plików, a także do dokonywania zmian w już istniejących.
W zależności od rodzaju plików, do dokładnego określenia programu do słowa edytor dodajemy doprecyzowanie - jakiego rodzaju . Mamy więc: edytory tekstu, edytory plików audio, edytory obrazów, edytory wideo. Do każdego typu plików można znaleźć wiele edytorów.
W zależności od rodzaju plików, do dokładnego określenia programu do słowa edytor dodajemy doprecyzowanie - jakiego rodzaju . Mamy więc: edytory tekstu, edytory plików audio, edytory obrazów, edytory wideo. Do każdego typu plików można znaleźć wiele edytorów.
► Format pliku to ściśle określony system zapisu pliku
Każdy edytor nadaje plikowi określony kształt, formę - mówimy, że zapisuje w danym formacie.
Programy stosują do plików konkretnie określone operacje matematyczne.
☞ Z nauki w szkole podstawowej wiemy, że niektóre działania można wykonać na różne sposoby, np. 2+ 3, daje ten sam wynik co 3 + 2. Dla człowieka nie stanowi problemu zrozumienie dlaczego wynik jest ten sam. Tak samo w rozmowie jeden sens możemy przekazać przy pomocy różnych zdań. Gramatyka dopuszcza np. różną kolejność wyrazów, która nie zmienia sensu wypowiedzi. Komputer jest maszyną i musi mieć jednoznaczny zestaw instrukcji. Zasady określające w jaki sposób komputer ma postępować z plikiem nazywamy formatem pliku. Mówimy wtedy, że plik jest zapisany w pewnym formacie. Oznacza to, że informacja zawarta np. w zdjęciu została zapisana w pewien ściśle, matematycznie określony sposób.
☞ Powoduje to, że plik zapisany w jednym programie może nie być rozpoznawany przez inny program - nawet jeśli są to programy do obsługi tego samego typu plików.
✾ Można tutaj posłużyć się analogią do samochodów. Wiadomo, że koła w różnych modelach samochodów są inne. Najczęściej nie możemy przełożyć koła z jednego samochodu do innego modelu, ponieważ różnią się nieco rozmiarami, rozstawem śrub itd. Chociaż ich przeznaczenie jest identyczne, a i wygląd podobny, to konkretnych kół da się ich używać tylko z konkretnymi modelami samochodu.
☞ Na tej zasadzie instrukcje programów służących do tego samego rodzaju plików, mogą się różnić, a komputer bez zainstalowanego odpowiedniego programu nie może danego pliku otworzyć.
► Rozszerzenie nazwy pliku
W rozszerzeniu pliku zawarta jest informacja o formacie zapisu. Pliki muszą mieć własne niepowtarzalne nazwy. Nazwy są nadawane przez użytkownika. Po nazwie użytkownika komputer automatycznie dodaje tzw. rozszerzenie.
☞ W zależności od ustawień komputera rozszerzenie może być widoczne dla użytkownika lub nie. W każdym bądź razie jest zawsze przypisane do pliku, ponieważ jest to informacja dla komputera jakim programem ma dany plik otwierać.
Na przykład bardzo popularnym rozszerzeniem jest .jpg. Pliki typu jpg, czyli pliki graficzne - zdjęcia są otwierana za pomocą wielu różnych programów pochodzących od różnych firm, natomiast pliki .gif, czyli też graficzne (obrazki ruchome) są nieobsługiwane przez większość popularnych przeglądarek zdjęć.
Komentarze
Prześlij komentarz