Przejdź do głównej zawartości

CO TO JEST EDYTOR TEKSTU?

► Edytor tekstu jest programem komputerowym, służącym do pracy z tekstem.
W programie tym możemy tworzyć nowe teksty, ale też pracować z tekstami już istniejącymi. W tym takimi, które zostały utworzone przez inne osoby i na innych komputerach, ale najczęściej w tym samym programie.
► Istnieją różne rodzaje edytorów tekstów.
Programy są pisane przez różnych programistów w różnych firmach. Może się więc zdarzyć, że jeśli temat zadania dla komputera jest popularny, to może powstać wiele programów temu służących. Tak właśnie jest w przypadku edytorów tekstów. Istnieje wiele programów służących “do pisania na komputerze”. Jednak tylko kilka z nich zdobyło wielką popularność. Są to: Word, Open Document i Documents Google.
☞ Do niedawna były dosyć duże problemy z kompatybilnością pomiędzy różnymi formatami plików tekstowych. Jedne programy nie potrafiły otworzyć plików utworzonych w innych, choć podobnym, progranie.
☞ W ostatnim czasie edytory tekstu potrafią zamienić (przekonwertować) plik z innego formatu na własny. Należy jednak pamiętać, że mogą w tym zakresie występować różnego rodzaju problemy.
►Rozszerzenia nazw plików tekstowych
W zależności od rodzaju i wersji programu do pracy z tekstami, komputer nadaje różne rozszerzenia nazwy pliku. Przykładowo: .doc, .docx, .odt, txt. W tych trzech literkach (po kropce) zawarta jest informacja dla systemu operacyjnego, jaki program ma być użyty do otwierania danego pliku.

► Zasady pisania tekstu na komputerze są różne od pisania tradycyjnego
Ponieważ komputer pozwala na bardzo łatwe wprowadzanie zmian i poprawek w tekście, to zasady kompozycji tekstu są inne niż te, które stosujemy podczas pisania ręcznego. Przede wszystkim kiedy piszemy ręcznie lub na tradycyjnej maszynie do pisania, to musimy w tym samym czasie decydować o treści i formie pisma. Musimy zdecydować w jednym momencie
✷ co napisać, czyli treść
✷ jak napisać - bez błędów, czytelnie
oraz
✷ w którym miejscu na kartce papieru umieścić każde słowo

☞ Komputer pozwala rozdzielić w czasie trzy elementy tworzenia tekstu. 
❶ Tworzenie treści
Dlatego najpierw zastanawiamy się nad treścią i na tym się skupiamy. Na tym etapie nie powinniśmy się przejmować rozmieszczeniem tekstu na kartce ani ewentualnymi błędami.
❷ Poprawienie błędów
Po napisaniu treści przeglądamy tekst w celu znalezienia i poprawienia błędów literowych, ortograficznych, itp. Poprawianie literówek jest ułatwione, jeśli mamy włączoną opcję sprawdzania tekstu. Wtedy komputer sugeruje sprawdzenie niektórych wyrazów poprzez podkreślenie (najczęściej czerwonym kolorem). 

☞ Musimy zdawać sobie sprawę, że nie zawsze podkreślenie oznacza błąd. Metoda sprawdzania polega na porównaniu przez program napisanych wyrazów z jego wewnętrznym słownikiem. Jeśli jakiegoś słowa nie ma w słowniku, to podkreśla - sugerując błąd. W przypadku nazwisk, nazw własnych lub niepospolitych wyrazów - sugestia może być myląca. Dlatego podkreślenie należy uważać raczej jako wskazówkę do sprawdzenia wyrazu, niż sugerować się, że błąd musiał nastąpić.

❸ Formatowanie
Dopiero na końcu nadajemy pismu kształt, formę - czyli formatujemy. Mamy tutaj bardzo duże możliwości - wręcz niewyobrażalne - w porównaniu do pisania ręcznego. Możemy używać wielu krojów czcionek, kolorów, pogrubień, odstępów, numeracji itd
Do tych czynności służą przyciski tzw. narzędzi obsługiwane kliknięciem myszki. W pracy z tekstem często używane są jednak tzw. skróty klawiaturowe, dzięki którym polecenia dla komputera wydaje się przy użyciu tylko klawiatury - bez udziału myszki. Obydwie metody prowadzą do tych samych efektów, ale skróty są bardziej ekonomiczne.

☞ Pismo napisane na komputerze i wydrukowane jest nieporównywalnie bardziej miłe dla oka, niż pisane ołówkiem lub długopisem. Jest przede wszystkim czytelne, równe, i jeśli dobrze sformatowane, to sprawia bardzo profesjonalne wrażenie. 

☸ Powyższe zasady odnoszą się do wszystkich programów służących do opracowywania tekstów.

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na myśl jaki

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.