► Edytor tekstu jest programem komputerowym, służącym do pracy z tekstem.
W programie tym możemy tworzyć nowe teksty, ale też pracować z tekstami już istniejącymi. W tym takimi, które zostały utworzone przez inne osoby i na innych komputerach, ale najczęściej w tym samym programie.
► Istnieją różne rodzaje edytorów tekstów.
Programy są pisane przez różnych programistów w różnych firmach. Może się więc zdarzyć, że jeśli temat zadania dla komputera jest popularny, to może powstać wiele programów temu służących. Tak właśnie jest w przypadku edytorów tekstów. Istnieje wiele programów służących “do pisania na komputerze”. Jednak tylko kilka z nich zdobyło wielką popularność. Są to: Word, Open Document i Documents Google.
☞ Do niedawna były dosyć duże problemy z kompatybilnością pomiędzy różnymi formatami plików tekstowych. Jedne programy nie potrafiły otworzyć plików utworzonych w innych, choć podobnym, progranie.
☞ W ostatnim czasie edytory tekstu potrafią zamienić (przekonwertować) plik z innego formatu na własny. Należy jednak pamiętać, że mogą w tym zakresie występować różnego rodzaju problemy.
►Rozszerzenia nazw plików tekstowych
W zależności od rodzaju i wersji programu do pracy z tekstami, komputer nadaje różne rozszerzenia nazwy pliku. Przykładowo: .doc, .docx, .odt, txt. W tych trzech literkach (po kropce) zawarta jest informacja dla systemu operacyjnego, jaki program ma być użyty do otwierania danego pliku.
► Zasady pisania tekstu na komputerze są różne od pisania tradycyjnego
Ponieważ komputer pozwala na bardzo łatwe wprowadzanie zmian i poprawek w tekście, to zasady kompozycji tekstu są inne niż te, które stosujemy podczas pisania ręcznego. Przede wszystkim kiedy piszemy ręcznie lub na tradycyjnej maszynie do pisania, to musimy w tym samym czasie decydować o treści i formie pisma. Musimy zdecydować w jednym momencie
✷ co napisać, czyli treść
✷ jak napisać - bez błędów, czytelnie
oraz
✷ w którym miejscu na kartce papieru umieścić każde słowo
☞ Komputer pozwala rozdzielić w czasie trzy elementy tworzenia tekstu.
❶ Tworzenie treści
Dlatego najpierw zastanawiamy się nad treścią i na tym się skupiamy. Na tym etapie nie powinniśmy się przejmować rozmieszczeniem tekstu na kartce ani ewentualnymi błędami.
❷ Poprawienie błędów
Po napisaniu treści przeglądamy tekst w celu znalezienia i poprawienia błędów literowych, ortograficznych, itp. Poprawianie literówek jest ułatwione, jeśli mamy włączoną opcję sprawdzania tekstu. Wtedy komputer sugeruje sprawdzenie niektórych wyrazów poprzez podkreślenie (najczęściej czerwonym kolorem).
☞ Musimy zdawać sobie sprawę, że nie zawsze podkreślenie oznacza błąd. Metoda sprawdzania polega na porównaniu przez program napisanych wyrazów z jego wewnętrznym słownikiem. Jeśli jakiegoś słowa nie ma w słowniku, to podkreśla - sugerując błąd. W przypadku nazwisk, nazw własnych lub niepospolitych wyrazów - sugestia może być myląca. Dlatego podkreślenie należy uważać raczej jako wskazówkę do sprawdzenia wyrazu, niż sugerować się, że błąd musiał nastąpić.
❸ Formatowanie
Dopiero na końcu nadajemy pismu kształt, formę - czyli formatujemy. Mamy tutaj bardzo duże możliwości - wręcz niewyobrażalne - w porównaniu do pisania ręcznego. Możemy używać wielu krojów czcionek, kolorów, pogrubień, odstępów, numeracji itd
Do tych czynności służą przyciski tzw. narzędzi obsługiwane kliknięciem myszki. W pracy z tekstem często używane są jednak tzw. skróty klawiaturowe, dzięki którym polecenia dla komputera wydaje się przy użyciu tylko klawiatury - bez udziału myszki. Obydwie metody prowadzą do tych samych efektów, ale skróty są bardziej ekonomiczne.
☞ Pismo napisane na komputerze i wydrukowane jest nieporównywalnie bardziej miłe dla oka, niż pisane ołówkiem lub długopisem. Jest przede wszystkim czytelne, równe, i jeśli dobrze sformatowane, to sprawia bardzo profesjonalne wrażenie.
☸ Powyższe zasady odnoszą się do wszystkich programów służących do opracowywania tekstów.
idzie przywyknąć
OdpowiedzUsuń