Przejdź do głównej zawartości

Technologie. Co to jest skrót klawiaturowy?

► Skrót klawiaturowy to użycie kombinacji klawiszy zamiast kliknięcia klawiszem myszki, w celu wykonania jakiejś czynności na komputerze.
☞Stosowanie myszki jest bardziej intuicyjne, ale skróty znacznie zwiększają wydajność pracy, oraz poprawiają jej komfort.
► Do wykonania skrótu klawiaturowego używamy jednego lub dwóch klawiszy specjalnych(Ctrl, Shift, Alt) oraz klawisza alfanumerycznego (najczęściej jakiejś litery)
►Sposób wykonania skrótu klawiaturowego:
❶ wciskamy i przytrzymujemy wciśnięty klawisz specjalny (Ctrl, Shift, Alt)
❷ trzymając wciśnięty klawisz specjalny, klikamy klawisz z wybraną literą
❸ przestajemy wciskać klawisz specjalny


► Celem stosowania skrótów klawiszowych jest zwiększenie efektywności pracy.
☞W trakcie obsługi wielu programów, a zwłaszcza edytorów tekstu użytkownik trzyma ręce w bezpośredniej bliskości klawiatury. W trakcie wykonywania czynności przy użyciu myszki, jesteśmy zmuszeni przenieść całą ręke w inne miejsce w celu uchwycenia myszki. Następnie przesuwamy myszkę tak, aby ustawić kursor na wybranym przycisku na przykład do pogrubiania tekstu. Tymczasem włączenie funkcji pogrubiania tekstu możemy łatwo włączyć posługując się skrótem klawiaturowym Ctrl +B, czyli wcisnąć i przytrzymać przycisk Ctrl (najlepiej małym palcem lewej ręki) i w tym czasie kliknąć klawisz litery B (palcem wskazującym tej samej ręki). Czynność taka trwa naprawdę ułamek sekundy, oszczędza mózg i czas. Natomiast wadą takiego rozwiązania jest, że takiego nawyku trzeba się wyuczyć. Po nabyciu stosowania nawykowego nie wkładamy praktycznie żadnego wysiłku w stosowanie skrótów klawiaturowych, i efektywniej wykorzystujemy zasoby umysłowe do problemów merytorycznych.
☞Jeśli piszemy niewiele tekstów, to możemy pozostać przy stosowaniu myszki i klikania na przyciskach narzędzi.
☞ Przy większym zaangażowaniu w pisanie np. prowadzenie bloga lub tym podobnej działalności, nawyk stosowania skrótów klawiaturowych owocnie przyczyni się do poprawy komfortu i szybkości pracy.
✔Jeśli ktoś używa edytora tekstów w pracy zawodowej np. w biurze, to stosowanie skrótów jest wręcz niezbędne. Urzędnik, lub urzędniczka za biurkiem, która w obecności petenta edytuje tekst bez używania skrótów, budzi politowanie i rysuje całkowicie nieprofesjonalny obraz swojej osoby.
►Skrótów klawiaturowych jest bardzo dużo.
Dodatkowo mogą występować różnice przy ich stosowaniu w różnych programach. Niektóre programy oferują możliwość definiowania skrótów przez użytkownika.
► Nie ma konieczności uczenia się wszystkich skrótów.
Należy zacząć od najczęściej używanych. Potem należy się zastanowić, które jeszcze mogą się przydać, jakie czynności w jakim programie wykonujemy najczęściej.
►Nie ma potrzeby sporządzania listy skrótów, żeby się ich nauczyć.
Najlepiej przyglądać się dobrze narzędziom danego programu. Po umieszczeniu kursora na ikonce narzędzia, z reguły rozwija się dymek z podpowiedzią o funkcji danego przycisku. Na tym dymku zazwyczaj jest informacja o skrócie, który wykonuje tę czynność. Podobnie na liście menu rozwijającej się po kliknięciu prawym klawiszem przy nazwach poleceń również są napisane skróty.
►Skróty które naprawdę warto zapamiętać
Ctrl + A zaznacz wszystko
Ctrl +Shift + strzałka = zaznacz wybrane (w edytorze tekstu kliknięcie strzałki w lewo i prawo zaznacza po jednym wyrazie, a strzałki góra, dół po akapicie)
Ctrl + C kopiuj
Ctrl + X wytnij
Ctrl + V wklej
Ctrl + B pogrubienie tekstu
Ctrl + I pochylenie tekstu
Ctrl + E wyrównanie do środka
Ctrl + L wyrównanie do lewej
Ctrl + R wyrównanie do prawej
Ctrl +J wyrównanie do obu stron, czyli justowanie

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj...

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na ...

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.