Przejdź do głównej zawartości

Tecnologie. Jak skopiować zdjęcia z aparatu fotograficznego do komputera?


Zdjęcie, w rozumieniu komputerowym to plik, czyli określony ciąg cyfr, które w odpowiednim urządzeniu może być wyświetlone w postaci obrazu. Najczęściej spotykałem się ze sformułowaniem “jak przenieść zdjęcia do komputera”. Przeniesienie jest tutaj wyrażeniem popularnym, ale niedokładnym, ponieważ ściśle mówiąc, następuje utworzenie kopii pliku z jednego urządzenia i zapisania tej kopii w pamięci stałej komputera. Plik oryginalny pozostaje więc nienaruszony. Jako wynik operacji mamy dwa pliki. Jeden oryginalny w urządzeniu źródłowym, drugi w postaci kopii na dysku twardym w folderze docelowym.
W dalszej części wpisu będę się posługiwał słowami: aparat fotograficzny i zdjęcie, ale należy zdawać sobie sprawę, że gdybym zamienił te słowa na pendrive i plik mp3, to reszta wpisu mogłaby pozostać taka sama. Dla komputera nie ma bowiem znaczenia jakimi zmysłami i w jaki sposób człowiek odbiera obraz lub utwór. W każdym przypadku jest to plik, czyli skończony ciąg cyfr uporządkowanych w określony sposób.
Po tym wstępie zaczynam więc opis sytuacji od samego początku. Mamy aparat - cyfrówkę, na nim zdjęcia. Zdjęcia chcemy “przenieść na komputer”.
Po co to robimy?

❶ Będziemy mieli dostęp do zdjęć przez programy np. przeglądarkę lub edytor zdjęć. Będziemy mogli też te zdjęcia wysyłać w poczcie mail, albo publikować w Internecie.
❷ Kiedy utworzymy kopie na komputerze, to oryginały w aparacie będziemy mogli usunąć w celu zwolnienia miejsca z pamięci w aparacie. Wtedy będziemy mogli robić następne zdjęcia, bez obawy, że skończy się pamięć w aparacie.
Komputer i aparat muszą być połączone fizycznie.
Przez połączenie fizyczne należy rozumieć połączenie kablem USB lub poprzez fale radiowe przy pomocy Bluetooth’a. Ponieważ wiele aparatów troszkę starszych nie ma technologii “bluetooth”, a nowe aparaty i tak mają możliwość łączenia kablem USB, to w tym wpisie będzie mowa tylko o USB.
(USB - Uniwersal Serial Bus - uniwersalna magistrala szeregowa to znormalizowany sposób łączenia urządzeń cyfrowych i przesyłania danych pomiędzy nimi).
Komputer i aparat muszą być połączone programowo.
Oznacza to, że procesory aparatu i komputera muszą się wzajemnie “widzieć i rozpoznawać”.
Na komputerze musi być więc zainstalowany tzw. sterownik, czyli specjalny program, po którym komputer będzie “rozpoznawał urządzenie i umiał się komunikować”.
Jest to ważne podczas pierwszego łączenia urządzeń. Dlatego jeśli pierwszy raz podłączamy aparat do komputera to powinniśmy się spodziewać wyświetlenia komunikatu typu: Proszę czekać trwa instalowanie sterowników. Dopiero jak zobaczymy komunikat, że sterowniki zostały pomyślnie zainstalowane, to aparat będzie mógł przesłać dane do komputera.
Przy kolejnych podłączeniach komputer powinien rozpoznawać urządzenie i po podłączeniu - po krótkiej chwili wyświetli się okno dialogowe - z pytaniami co do decyzji, co dalej komputer z tym urządzeniem ma robić.
Będzie tam kilka możliwości. Są możliwości, które czynności wykonają automatycznie, jednak początkujący użytkownik może stracić poczucie kontroli nad tym co się dzieje. Opcją, która daje użytkownikowi pełnię kontroli nad czynnościami jest “Otwórz folder aby wyświetlić pliki”. Gdy dotrzemy do zdjęć, to czynności możemy wykonać ręcznie. Potrwa to dłużej, ale użytkownik będzie miał możliwości podejmowania decyzji o poszczególnych zdjęciach.
Zasada jest taka sama jak przy pracy z różnymi folderami na komputerze.
Zawartość pamięci aparatu - czyli zdjęcia wyświetlone są w folderze.
Naszym zadaniem jest tylko znaleźć folder docelowy - np. specjalnie utworzony i odpowiednio nazwany folder na pulpicie komputera. Chcąc przenosić zdjęcia, warto sobie przygotować folder w którym te zdjęcia umieścimy. Potem po przeglądnięciu zdjęć, będzie można jeszcze podjąć decyzję o ewentualnym usunięciu zdjęcia, bądź schowania w innym miejscu.
Dokonanie samej operacji możemy przeprowadzić dwiema metodami:
Kopiuj - wklej
W folderze aparatu zaznaczamy zdjęcia wybrane do przeniesienia (mogą to być wszystkie zdjęcia, ale może być ich być tylko kilka, lub jedno). Kursor ustawiony na zaznaczonym pliku, kliknięcie jeden raz prawym klawiszem - otwarta lista poleceń - kursor na opcji “kopiuj” - jedno kliknięcie lewym klawiszem - komputer zapamiętał plik w pamięci podręcznej
Kursor ustawiamy w pustym polu przygotowanego folderu - prawym klawiszem jedno kliknięcie - rozwija się lista poleceń - kursor umieszczamy na poleceniu: “wklej” - jedno kliknięcie lewym klawiszem. Pojawia się ikona zdjęcia w folderze. Jeśli zdjęć będzie więcej - większa wielkość do przesłania może wymagać dłuższego czasu - w takim przypadku pojawi się okienko z informacją o przesyłanych plikach.
Złap i upuść
Kursor ustawiamy w folderze aparatu - na zdjęciu do przeniesienia. Przyciskamy i trzymamy ciągle wciśnięty lewy klawisz myszy - jest to jakby uchwycenie zdjęcia. Trzymając wciśnięty klawisz przesuwamy mysz tak, aby kursor znalazł się na folderze docelowego. Puszczamy klawisz myszy - pojawia się ikona zdjęcia w folderze docelowym.
Uwaga: Jeśli nie mamy wprawy w tych czynnościach, to tym bardziej należy robić to powoli. W trakcie będą przy kursorze wyświetlały się podpowiedzi. Ułatwi to pracę. Dopiero po nabraniu wprawy, jak już dokładnie będzie wiadomo, co podpowiedzi zawierają - można wykonywać szybko, a czytanie podpowiedzi pomijać.

Bez względu na stosowaną metodę jest to czynność bardzo prosta i łatwa do wykonania. Jeśli tylko znamy zasadę przenoszenia plików pomiędzy folderami na komputerze, to bez problemu uda się umieścić kopie zdjęć na komputerze.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj...

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na ...

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.